CONTACT
https://sanconfind.ro/
https://floricon.ro/
https://miras.ro/
https://www.soceram.ro/

Percheziții și mandate de aducere pentru nouă persoane într-un caz de evaziune fiscală cu un prejudiciu de peste 10 milioane lei

- Actualitate -

Percheziții și mandate de aducere pentru nouă persoane într-un caz de evaziune fiscală cu un prejudiciu de peste 10 milioane lei

În dimineața zilei de joi, 24 noiembrie, polițiștii Inspectoratului de Poliție Județean Prahova - Serviciul de Investigare a Criminalității Economice pun în executare 15 mandate de percheziție domiciliară, la sediile sociale ale unor societăți comerciale și la domiciliile unor persoane, în municipiul București și în județele Prahova, Dâmbovița, Ilfov și Hunedoara, într-o cauză penală în care se efectuează cercetări sub aspectul săvârșirii infracțiunii de evaziune fiscală în domeniul produselor accizabile.

După cum mai informează purtătorul de cuvânt al Inspectoratului Județean de Poliție Prahpova, totodată, vor fi puse în aplicare și 9 mandate de aducere. Din cercetări a reieșit că, în perioada 2018 – 2022, persoanele bănuite ar fi înregistrat în contabilitatea agenților economici administrați, achiziții fictive de la societăți comerciale cu comportament neadecvat, cu scopul de a influența negativ obligațiile fiscale datorate bugetului de stat. Prejudiciul preliminar în cauză este de 10.089.756 de lei.
Suportul de specialitate a fost asigurat de Direcția Operațiuni Speciale din cadrul Poliției Române. Acțiunea a beneficiat de sprijinul polițiștilor Direcției Generale de Poliție a Municipiului București, Serviciului pentru Acțiuni Speciale Prahova și inspectoratelor de poliție județene Dâmbovița, Ilfov și Hunedoara.

(Sursa foto - IJP Prahova)


24 Nov 2022 07:40 3493 vizualizari


Comentarii






Vremea
https://trafic.ro/registersite/b3952e459b72419187c0c3eec5e715d7
http://www.spitalcampina.ro/
http://floricon.ro/
https://elstargroup.ro/
30zile7zileCele mai citite
Ultimele comentarii
141 vizualizari 20 Jul 2026 13:20 Viitura de la Bușteni a afectat și lucrările HidroPrahova în proiectul cu fonduri europene

Viitura de la Bușteni a afectat și lucrările HidroPrahova în proiectul cu fonduri europene

După viitura extrem de puternică, fără prececent, cu care s-a confruntat orașul Bușteni în cursul după-amiezii de duminică, odată cu refacerea infrastructruii se trece în revistă și stadiul lucrărilor derulate de HidroPrahova.

citeste mai mult
366 vizualizari 20 Jul 2026 11:14 Firma care a restaurat Castelul Hasdeu din Câmpina, chemată pentru a remedia numeroasele probleme apărute după finalizarea lucrărilor cu fonduri europene

Firma care a restaurat Castelul Hasdeu din Câmpina, chemată pentru a remedia numeroasele probleme apărute după finalizarea lucrărilor cu fonduri europene

Castelul Iulia Hasdeu din Câmpina, în cadrul căruia funcționează Muzeul Memorial "B.P. Hasdeu", este un simbol al municipiului și cel mai vizitat obiectiv turistic din localitate. Este monument istoric de clasă A și a fost restaurat cu fonduri europene prin POR 2014-2020, Axa prioritară 5.

citeste mai mult
419 vizualizari 20 Jul 2026 10:58 Grevă de avertisment la Spitalul Municipal Câmpina

Grevă de avertisment la Spitalul Municipal Câmpina

Printre cele 500 unități medicale din țară care au intrat luni dimineață în grevă de avertisment s-a numărat și Spitalul Municipal Câmpina.

citeste mai mult
312 vizualizari 20 Jul 2026 08:08 ISU Prahova continuă intervențiile în zona Bușteni. A fost evacuată apa din albia pârâului Jepi

ISU Prahova continuă intervențiile în zona Bușteni. A fost evacuată apa din albia pârâului Jepi

Bilanțul gospodăriilor în care au intervenit pompierii prahoveni pentru evacuarea apei a ajuns la zece, a transmis purtătorul de cuvânt al Inspectoratului pentru Situații de Urgență Prahova.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV