Duminică, 6 decembrie 2020, au loc alegerile parlamentare. La Câmpina sunt așteptați la vot 30.768 alegători, potrivit Autorității Electorale Permanente. Sunt amenajate 23 de secții de votare, numerotate de la 158 la 180, aceleași ca la alegerile locale din luna septembrie a acestui an.
Până la ora 9.00, își exprimaseră dreptul de vot un număr de 929 alegători, reprezentând 3,01%.
De-a lungul întregii zile, vă vom ține la curent atât cu prezența la vot, cât și cu eventualele probleme care ar putea apărea la Câmpina sau în localițile limitrofe municipiului, în timpul procesului electoral. Vă reamintim că, în urma scrutinului electoral de astăzi, județului Prahova îi revin cinci mandate de senatori și 11 mandate de deputați.

Ședința Consiliului Local Câmpina de joi, 29 ianuarie, a fost interesantă doar la „Diverse”, la discuțiile libere. Printre subiectele de aici au fost și problemele în trafic de la Strada Sondei, discuțiile ajungând rapid la soluția sensurilor unice.

Chiar dacă ne aflăm în plină iarnă, HidroPrahova continuă lucrările în cadrul proiectului cu fonduri europene de reabilitare și extindere a rețelei de apă și canalizare.

Mai mulți cititori CâmpinaTV.ro ne-au semnalat un adevărat dezastru ecologic care se produce, în opinia lor, pe Strada Constantin Istrati din Câmpina, spre Aleea Redutei.

Prăbușirea unei părți a drumului care face legătura între municipiul Câmpina și comuna Cornu afectează și transportul public dintre cele două localități. Pe perioada restricțiilor de trafic, microbuzele vor circula după un program special și pe un traseu modificat.