CONTACT
https://sanconfind.ro/
https://www.soceram.ro/

Inundații în mai multe localități din Prahova. Pompierii militari au intervenit aproape non-stop în ultimele 24 de ore

- Social -

Inundații în mai multe localități din Prahova. Pompierii militari au intervenit aproape non-stop în ultimele 24 de ore

Pompierii militari din cadrul Inspectoratului Județean pentru Situații de Urgență Prahova au intervenit, în ultimele 24 de ore, pentru evacuarea apei din locuințe și curți și de pe carosabil, în mai multe localități din județ, unde s-au produs inundații ca urmare a precipitațiilor abundente. Noaptea trecută, pompierii s-au aflat în teren, cu motopompele, la Băicoi, Plopeni, Lipănești, Bărcănești, Brazi, Târgșoru Vechi, Mănești (sat Zalhanaua) și în Ploiești.

Potrivit purtătorului de cuvânt al ISU Prahova, Raluca Vasiloae, o situație dificilă s-a înregistrat în comuna Bărcănești, unde peste 30 de locuințe au fost inundate și a fost nevoie de mobilizarea unor resurse suplimentare pentru evacuarea apei: 45 pompieri cu 5 autocamioane de intervenție, 5 autospeciale de stingere și 10 motopompe. ISU a pus un microbuz la dispoziția locuitorilor ale căror case au fost inundate, pentru a fi transportați la liceul din localitate, însă oamenii au refuzat să-și părăsească locuințele. De asemenea, în zona sensului giratoriu de la Bărcănești, carosabilul a fost inundat. Pompierii au acționat aici pentru evacuarea apei printr-un dispozitiv special, care să traverseze DN1 și să degajeze apa într-un canal de irigații.
De asemenea, echipaje de la ISU Prahova au intervenit pentru îndepărtarea unor arbori care au căzut peste stâlpii de electricitate și peste carosabil la Plopeni, Păulești, Gornet Cricov (satul Dobrota) și pe DN1, pe raza localității Românești.
În total, în ultimele 24 de ore, peste 80 de pompieri militari au intervenit pentru evacuarea apei și protejarea populației din zonele inundate. Pe lângă cele 30 case din Bărcănești, au mai fost inundate 12 locuințe și trei curți din localitățile menționate mai sus. După cum a precizat Raluca Vasiloae, pompierii rămân în continuare în zonele afectate, pentru monitorizarea situației.

(Foto - ISU Prahova)


11 Jul 2018 10:15 4866 vizualizari


Comentarii






Vremea
https://trafic.ro/registersite/b3952e459b72419187c0c3eec5e715d7
http://www.spitalcampina.ro/
http://floricon.ro/
https://elstargroup.ro/
30zile7zileCele mai citite
Ultimele comentarii
426 vizualizari 03 Jul 2025 10:15 În Poiana Câmpina vor fi amplasate șase containere pentru colectarea deșeurilor textile

În Poiana Câmpina vor fi amplasate șase containere pentru colectarea deșeurilor textile

Anul acesta au intrat în vigoare prevederile Ordonanței de Guvern nr.92/2021 cu privire la colectarea selectivă a deșeurilor din materiale textile.

citeste mai mult
264 vizualizari 03 Jul 2025 07:22 Joi, 3 iulie 2025. Meniul zilei la restaurante din Câmpina și împrejurimi

Joi, 3 iulie 2025. Meniul zilei la restaurante din Câmpina și împrejurimi

Am reunit oferte privind meniul zilei de la restaurante din Câmpina și împrejurimi.

citeste mai mult
502 vizualizari 02 Jul 2025 20:59 Mierea din Provița de Jos - produsul local care cucerește gusturile

Mierea din Provița de Jos - produsul local care cucerește gusturile

În fiecare weekend, la piața locală din comuna Provița de Jos, printre telemea, burduf, cașcavea, ouă, legume și fructe de sezon, se face tot mai remarcată o comoară dulce: mierea din Provița de Jos.

citeste mai mult
395 vizualizari 01 Jul 2025 21:54 Tineri din șapte țări au venit la Câmpina pentru a învăța cum să protejeze apa și viitorul planetei

Tineri din șapte țări au venit la Câmpina pentru a învăța cum să protejeze apa și viitorul planetei

Fundația Zamolxes Câmpina a organizat un schimb de experiență pentru tineret, intitulat “Water - The Source of Life”, în cadrul programului Erasmus+, la Centrul Cultural pentru Tineret din Câmpina, în perioada 24 aprilie - 3 mai 2025.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2025 Câmpina TV