În șase localități din Prahova s-au produs inundații ca urmare a ploii torențiale de astăzi. Potrivit ISU Prahova, pe lângă municipiul Câmpina, mai sunt probleme în municipiul Ploiești, în orașul Comarnic și în comunele Bănești, Bărcănești, Tinosu, Râfov și Puchenii Mari. Pompierii militari s-au aflat pe teren ore bune, pentru a evacua apa din curți, beciuri și de pe carosabil.
În total, 60 de pompieri militari au intervenit în localitățile afectate. La Câmpina, au fost inundate mai multe străzi: Orizontului, Chișinău, Câmpului (unde apa a pătruns și în gospodării), Rezervoarelor, iar pe Bulevardul Nicolae Bălcescu, în cartierul Slobozia, au fost inundate mai multe beciuri de la casele locuitorilor. Din cauza cantității mari de grindină, canalizarea s-a înfundat. Au fost semnalate și alte tipuri de probleme: acoperișuri găurite, copertine distruse, jgheaburi înfundate, infiltrații de apă.

În noaptea de sâmbătă spre duminică, pe Strada Plevnei, undeva după ora 3, și-a făcut apariția un urs, care a fost surprins pe camerele de suraveghere din zonă!

La invitația deputatului de Prahova George Șerban, un grup de elevi din Bănești au vizitat, în cursul zilei de marți, 31 martie, Palatul Parlamentului.

Consiliul Județean Prahova a inițiat demersurile legale pentru emiterea unei Hotărâri de Guvern prin care județului Prahova să-i fie alocată suma de 32 milioane lei din Fondul de rezervă bugetară pentru securizarea surselor de apă și creșterii siguranței sistemului de alimentare.

Semnalam o situație total neplăcută de pe Strada Ion Câmpineanu, acolo unde un cititor a surprins obiecte de mobilier și grămezi din material textil.