Victorie categorică la alegerile de duminică, 27 septembrie 2020, a lui Lucian Vileford Costea (PNL), primarul în exercițiu, care câștigă un nou mandat la Valea Doftanei. Lucian Costea a obținut 2.049 voturi din totalul celor 2.426 voturi valabil exprimate (87,37%).
Ceilalți doi candidați la funcția de primar - Viorel Clinci (PMP) și Adrian Nicolae Țintea (ProRomânia) au obținut 153 voturi (6,53%), respectiv 143 voturi (6,10%). Prezența la vot a fost de 44,35%.
La Consiliul Local s-au înregistrat următoarele rezultate:
- PNL - 1.713 voturi - 12 mandate de consilier
- PSD - 215 voturi - 2 mandate de consilier
- PMP - 146 voturi - 1 mandat de consilier
- ProRomânia - 111 voturi
- Alianța USR-PLUS - 93 voturi
- Candidatul independent Cristian Roșca - 45 voturi
Pentru Consiliul Local au fost 2323 voturi valabil exprimate și 100 voturi nule.

Zilele acestea la Spitalul Municipal Câmpina este doliu. S-a stins din viață medicul Gabriela Vlad, medic de urgențe. Avea 58 ani.

Dacă în privința unităților școlare din Câmpina și celelalte localități afectate de criza apei, s-a decis mutarea deciziei în fiecare școală - fie cu programarea cursurilor online, fie cu programarea activităților din alte programe, la Școala de Agenți de Poliție ”Vasile Lascăr”, decizia a fost una mai dificilă.

Ministrul Mediului, Apelor și Pădurilor, Diana Buzoianu, a prezentat miercuri seară concluziile verificărilor Corpului de Control realizate în cazul crizei apei din Prahova. Buzoianu a anunțat demiterea directorului de la ABA Buzău - Ialomița și demisia directorului Administrației Naționale Apele Române, Florin Ghiță, care ocupa interimar această funcție.

La nivelul Consiliului Județean Prahova a avut loc o întâlnire a președintelui Virgiliu Nanu cu reprezentanții OMV Petrom, alături de directorul Hidro Prahova, Andrei Bontic, pentru a analiza o posibilă soluție alternativă de alimentare cu apă pentru comunitățile din Câmpina, Poiana Câmpina și Breaza.