(P) Parlamentarul Radu Oprea, care deschide lista candidaților pentru Senatul României din partea PSD Prahova, a disecat programul cu care a venit în fața electoratului partidul de guvernământ, condus de Ludovic Orban. Un program în care, în opinia senatorului social-democrat, se vorbește despre orice, mai puțin despre oameni.
Fost ministru pentru Mediul de Afaceri, Comerț și Antreprenoriat, Radu Oprea a analizat succint ce îi așteaptă pe români dacă PNL va câștiga alegerile. “Fițuica PNL lansată ieri și intitulată pompos program de guvernare ne arată adevărul crud. Vine austeritatea! Creșterea pe datorie nu va mai fi permisă de UE, o spun explicit în recomandările de toamnă. Banii vor fi din ce în ce mai scumpi și singura "soluție" pe care o prezintă liberalii este austeritatea”, a menționat Radu Oprea.
Senatorul PSD amintește de faptul că unele dintre propunerile făcute acum de PNL seamănă izbitor cu austeritatea care i-a lovit în plin pe români în vremea Guvernului Boc (atunci PDL, acum PNL): “Scăderea salariilor bugetarilor cu 20% (ne aducem aminte de 2008? Astăzi, PNL = PDL), scăderea pensiilor (în mod real pensiile vor fi tăiate, conform legii actuale punctul de pensie trebuie să fie în 2021 de 1.875 lei, PNL-iștii propun 1.841 lei tocmai în 2024), alocațiile nu vor fi dublate, IMM-urile primesc același nimic, doar promisiuni efemere, niciun program de tipul Start Up Nation. Lipsește un element esențial din discursul PNL-iștilor, care justifică cinismul și cruzimea lor. Ei nu vorbesc despre oameni”, a conchis candidatul Radu Oprea, candidatul care deschide lista PSD Prahova pentru Senatul României.
(Publicitate electorală, articol publicat la comanda PSD Prahova, CUI mandatar 11200020)

Au trecut doi ani de la alegerile locale din iunie 2024. Cele care s-au finalizat cu alegerea în funcția de primar al municipiului Câmpina a Irinei Mihaela Nistor, care l-a învins pe primarul în funcție de atunci, Alin Ioan Moldoveanu.

Alianța pentru Unirea Românilor (AUR) a inițiat o campanie la nivel național, prin care dorește să fie mai aproape de cetățeni, să le asculte doleanțele și problemele. „AUR te aude!” este numele acestei campanii care a ajuns și la Câmpina.

Ziua porților deschise este, de obicei, un eveniment al unei instituții publice. În acest context, inițiativa USR Câmpina de a organiza un astfel de eveniment este cel puțin inedită.

Conducerea AUR Câmpina a început vizitele în cartiere, primul vizat fiind cartierul Turnătoriei, unul dintre cele mai sărace, cu foarte multe probleme de toate felurile.