Cei doi reprezentanți ai PMP l-au însoțit pe liderul lor de partid, Traian Băsescu, la Chișinău, în week-endul trecut și au reușit să provoace aici un adevărat incident diplomatic. Pur și simplu, au greșit coloana oficială și, în loc să meargă după Băsescu, s-au alăturat coloanei președintelui Republicii Moldova, Igor Dodon. Mașina în care se afla Cătălina Bozianu și care, din informațiile noastre, era condusă de Adrian Pițigoi a fost urmărită și blocată apoi de poliția din Chișinău.
Incidentul i-a alertat pe agenții care asigurau protecția și paza președintelui Igor Dodon, iar cei doi membri ai PMP au fost coborâți din mașină și legitimați. Actele le-au fost reținute și le-au primit înapoi abia după clarificarea situației. Cătălina Bozianu și Adrian Pițigoi l-au însoțit pe Traian Băsescu la Chișinău, unde fostul șef al statului a participat la mai multe dezbateri publice pe tema unirii Moldovei cu România.

Tribunalul Prahova a respins pe 30 decembrie contestația formulată de comisarul-șef de poliție Ion Laurențiu Iordan care a fost acuzat de tentativă de viol în incinta Școlii de Agenți de Poliție "Vasile Lascăr" Câmpina.

Chiar dacă este o perioadă a sărbătorilor, chiar dacă peste noi vin tot felul de coduri meteorologice, totuși, ecourile documentarelor privind mersul justiției nu s-au stins și încă mai sunt oameni care privesc foarte circumspect ceea ce se întâmplă în această putere a statutului român.

Singura condiție din proiectul legislativ depus zilele trecute în Parlamentul României pare a fi obligativitatea ca blocul să fie construit înainte de 1990.

În perioada sărbătorilor de iarnă, caracterizată de un trafic rutier intens, polițiștii Inspectoratului de Poliție Județean Prahova au intensificat activitățile de prevenire, monitorizare și control, pentru asigurarea respectării legislației rutiere și siguranței participanților la trafic.