Alarmele telefoanelor mobile ale multor câmpineni au sunat din nou în această seară, în jurul orei 18.50, un mesaj RO-ALERT anunțând prezența unui urs pe Calea Doftanei, din Câmpina.
ISU Prahova a decis transmiterea unui aseemenea mesaj, după ce mai mulți câmpineni au sunat să anunțe prezența unui urs pe Calea Doftanei, în apropierea intersecției cu Strada Voila, acolo unde a mai fost raportată prezența unui urs și zilele trecute.

În urmă cu numai două zile, un cumplit accident de circulație a dus la pierderea unei vieți omenești pe trecerea de pietoni de la Bănești, pe DN1, în apropierea intersecției cu drumul spre Urleta.

Zilnic, conducătorii autospecialelor de intervenție se află în misiune pentru salvarea de vieți omenești și menținerea siguranței publice, fiind expuși unor riscuri majore în trafic.

Semnalam în urmă cu câteva zile sistarea bruscă a lucrărilor de apă și canalizare de pe Strada Orizontului din Câmpina, lucrări începute la... 29 octombrie 2025.

Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Prahova s-a întrunit astăzi și a adoptat o hotărâre în vederea intervenției în regim de urgență pentru executarea unor lucrări la Barajul Paltinu.