După cum v-am mai anunțat deja, sâmbătă, 20 august, începe o nouă ediție a campionatului județean de fotbal. Spre deosebire de precedentele ediții, de această dată, la nivelul primului eșalon fotbalistic al Prahovei vor fi reprezentate atât Câmpina, cât și Poiana Câmpina.
Iată programul primei etape, precum și delegările arbitrilor și observatorilor:
sâmbătă, 20 august, ora 11.00
Câmpina, teren Petrol: CS Câmpina - CSO Băicoi
Arbitri: Ionuț Neagu - Cristian Stan, Vasile Crețu. Observator: Mitu Roșu.
Boldești: Petrolistul Boldești - AFC Brebu
Arbitri: Andrei Moroiță - Diana Florea, Valentin Dumitrache. Observator: Stelian Achimescu.
Drajna: Teleajen Văleni - Voința Vărbilău
Arbitri: Eduard Neagu - Alexandru Cîrstea, Ștefan Niculae. Observator: Tudor Negoiță.
Cornu: CS Cornu - Tricolorul Breaza
Arbitri: Valentin Dumitru - Valentin Dediu, Iulian Bălănescu. Observator: Ionuț Borcan.
sâmbătă, 20 august, ora 18.00
Măneciu: CSC Măneciu - CS Strejnic
Arbitri: Robert Nuțu - Florin Bureață, Eduard Pârâianu. Observator: Constantin Dumitrache.
Urlați: Unirea Urlați - CS Mănești
Arbitri: Mădălin Dicu - Alexandru Chioibașu, Bogdan Ciocoiu. Observator: Radu Vasile.
Ploiești, stadion Astra: Atletic Ploiești - CSC Berceni
Arbitri: Mihai Amorăriței - Nicolae Mociorniță, Emilian Chipon. Observator: Ion Andreoiu.
duminică, 21 august, ora 11.00
Negoiești: CS Brazi - Triumf Poiana Câmpina
Arbitri: Mihail Pandelea - Alin Ionică, Emil Mateescu. Observator: Mihail Ionescu.
Partida FC Bănești - Petrolul 95 Ploiești a fost amânată.
După cum v-am obișnuit, și în această ediție de campionat, pe CâmpinaTV.ro veți afla rezultatele partidelor la foarte scurt timp după terminarea lor.
În același timp, sâmbătă, 20 august, și duminică, 21 august, au loc și partidele primului tur județean din Cupa României, la care participă echipele din eșaloanele inferioare ale județului.

Promovată în Liga a 4-a, Muscelul Câmpina se pregătește deja, deocamdată, din punct de vedere administrativ, pentru a răspunde exigențelor noului eșalon.

Luni după-amiază, apariție surpriză la Bazinul Didactic de Înot de la Cornu, care este administrat de Clubul Sportiv Barracuda Câmpina.

Federația Română de Fotbal a publicat rezultatele Clasificării fotbalului amator – ediția 2026, un proces important prin care sunt evaluate centrele de copii și juniori ale cluburilor participante în competițiile organizate de Asociațiile Județene de Fotbal.

La finalul săptămânii trecute, pe o căldură sufocantă, cei doi sportivi de 11 ani ai Clubului Barracuda - Teodora Apostol și Nicolas Ropotan, împreună cu antrenorul Cristina Rachieru, au participat în cel mai vechi centru siderurgic al României, Reșița, la Campionatul Național de Natație al României pentru copii 11 ani.