A fost un meci foarte important pentru ambele echipe, ocupantele locurilor 2 și 3, la un punct de lider, în condițiile în care doar primele două clasate promovează direct. În plus, Muscelul era ultima echipă care o învinsese pe Sportul...
Așadar, toate premizele pentru derby. Nu a fost chiar un derby, dar s-a jucat cu voință, cu ambiție, în condiții grele, în mai multe rânduri fiind chiar ploaie torențială. Sportul a deschis scorul, prin Căfădaru, dar oaspeții au reușit egalarea și părea că sunt chiar capabili să întoarcă rezultatul, mai ales după ce Sportul a rămas și în inferioritate numerică, Botoșneanu primind un al doilea ”galben”. Dar echipa lui ”Mara” Ciobotaru și-a revenit pe final, iar cu zece minute înainte de ultimul fluier, Corneanu a adus golul unei victorii cât o promovare, pentru că liderul, Viitorul Cosminele, a suferit o înfrângere neașteptată pe teren propriu cu Voința Adunați, astfel că Sportul este noul lider al seriei. Și are toate șansele să rămână în fotoliul de lider și după ultima etapă.
Antrenorii Marius Pălăncianu și Philip Basma au folosit următoarea formulă de joc: Pop - Coman, Stanciu, Basma, Rădulescu, Botoșneanu, G. Radu, M. Dogaru, Țigănuș, Căfădaru, Negreanu. Rezerve: Țapu, M. Popescu, Ioniță, Popa, Pasăre, D. Dogaru, Corneanu.
Partida a fost arbitrată de ploieștenii Gabriel Răduță - Petruța Iugulescu, Mădălina Dinu, observator fiind Stelian Dabi.
Runda viitoare, ultima a Seriei Nord din Superliga B1 Prahova, Sportul Câmpina va juca în deplasare, în fața formației Progresul Provița de Jos.

Antrenorul clubului Barracuda Câmpina, Gabriel Cojocaru, s-a aflat la Paris, la Europenele de Natație, acolo unde David Popovici a scris istorie. Cojocaru a avut un sportiv calificat la această competiție - Darius Coman, dar, din păcate, nu a reușit să treacă de serii în niciuna dintre probele la care a participat.

După meciul amical al echipei de seniori a CS Câmpina a jucat și grupa de juniori condusă de antrenorul Roberto Opatchi, juniorii încheind la același scor cu seniorii: 4-1.

La ultima reprezentație de pregătire înaintea începerii unei noi ediții de campionat, CS Câmpina a avut o evoluție solidă, concretizată cu patru goluri și o victorie clară, 4-1 cu Unirea Urlați.

Într-un ultim meci de verificare înaintea începerii unei noi ediții de campionat, CS Cornu s-a deplasat vineri după-amiază la Vălenii de Munte, unde a întâlnit formația locale, Teleajenul (foto).