Administrația Națională de Meteorologie a emis în urmă cu puțin timp o avertizare cod portocaliu de instabilitate atmosferică accentuată, care se va manifesta și în Prahova, în intervalul de duminică, ora 18.00, până luni la ora 2.00.
Conform avertizării ANM, vor fi intervale cu averse torențiale, frecvente descărcări electrice, intensificări ale vântului, cu rafale care pot ajunge și la 70-90 km/h, vijelii și grindină. De asemenea, pentru intervale scurte de timp sau prin acumulare, cantitățile de apă vor depăși 40-50l/mp.
(Sursa foto - meteoromania.ro)

„Dacă acum câţiva ani, chiar în perioada pandemiei, aveam 35-40 de naşteri pe lună şi tot era nerentabil, anul trecut a fost o medie lunară de 11 naşteri, iar acum am ajuns la o medie de cinci-șapte naşteri pe lună, dar personalul trebuie să fie acelaşi”, a explicat Ioan Simion, fondatorul Centrului Medical Sanconfind renunțarea la secția de maternitate, citat de zf.ro.

În această dimineață, pe DN1 a avut loc un accident de circulație, la km 67+650, pe sensul Ploiești - Câmpina.

Primăria municipiului Câmpina a transmis un comunicat privind mutarea temporară a stației de transport public de pe Strada Orizontului, de lângă Biserica "Sf. Parascheva".

La solicitarea Primăriei Câmpina, operatorul Floricon Salub va efectua o nouă acțiune de dezinsecție în parcurile și zonele verzi din municipiu, în perioada 25-27 august 2026.