CONTACT
https://medimfarm.ro/Home/Index
https://sanconfind.ro/
https://www.matosimobiliare.ro/
https://www.soceram.ro/

Bursele elevilor vor fi majorate din al doilea semestru al anului școlar 2021-2022

- Social -

Bursele elevilor vor fi majorate din al doilea semestru al anului școlar 2021-2022

În cadrul ședinței de săptămâna trecută, Guvernul a adoptat o hotărâre care prevede majorarea burselor pentru elevi începând din al doilea semestru al acestui an școlar. Este vorba despre majorarea cuantumului minim al burselor de performanță, de merit, de studiu și al bursei sociale. În prezent, cuantumul minim al acestor burse este de 100 lei.

Conform Hotărârii de Guvern, din semestrul al doilea, cuantumul minim lunar al burselor pentru elevii din învățământul preuniversitar de stat va fi următorul:
- bursa de performanță - 500 lei
- bursa de merit - 200 lei
- bursa de studiu - 150 lei
- bursa de ajutor social - 200 lei
Bursele se asigură din bugetul local și din sumele defalcate din taxa pe valoarea adăugată, aprobate anual prin Legea bugetului de stat. Peste acest plafon (cuantum minim), administrațiile locale pot stabili o sumă mai mare, în funcție de posibilitățile bugetului local. În prezent, cuantumul burselor acordate la Câmpina este: 220 lei/lună - bursa de performanță, 140 lei/lună - bursa de merit, 120 lei/lună - bursa de studiu și 100 lei/lună - bursa socială. Suma alocată de la bugetul local pentru plata burselor școlare, în 2021, este de 1.861.000 lei.
Precizăm că, până la momentul postării acestui articol, Hotărârea de Guvern privind majorarea cuantumului minim al burselor nu a fost publicată în Monitorul Oficial.


11 Oct 2021 18:49 4000 vizualizari


Comentarii






168 vizualizari 19 Feb 2026 11:49 Matos Imobiliare: ce acte ai nevoie pentru a vinde un teren sau o locuință

Matos Imobiliare: ce acte ai nevoie pentru a vinde un teren sau o locuință

Agenția Matos Imobiliare Câmpina explică oricărei persoane interesante care sunt pașii necesari în orice tranzacție imobiliară.

citeste mai mult
2070 vizualizari 18 Feb 2026 15:40 Băiat de 16 ani, lovit de tren la Comarnic

Băiat de 16 ani, lovit de tren la Comarnic

Un grav accident feroviar a avut loc miercuri după-amiază, la Comarnic. Un adolescent în vârstă de 16 ani a fost lovit de un tren și a decedat.

citeste mai mult
885 vizualizari 17 Feb 2026 07:09 E ușor să faci un BINE. Și îl puteți face la Târgul Caritabil de Mărțișor de la Biserica “Sfânta Treime” din Câmpina

E ușor să faci un BINE. Și îl puteți face la Târgul Caritabil de Mărțișor de la Biserica “Sfânta Treime” din Câmpina

BINELE nu este mare sau mic, atâta vreme cât e făcut din suflet și cu gândul la cei aflați în nevoie. Și știm cu toții că sunt mulți semeni pentru care orice ajutor contează.

citeste mai mult
641 vizualizari 16 Feb 2026 18:00 Poveștile Matos. „Totul a decurs extraordinar de repede! În doar două zile a fost totul gata”

Poveștile Matos. „Totul a decurs extraordinar de repede! În doar două zile a fost totul gata”

Agenția Matos Imobiliare Câmpina vă va prezenta poveștile de succes ale unor oameni obișnuiți, care și-au văzut visul împlinit - casa lor, una dintre condițiile minimale pentru un trai decent.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV