S-au încheiat în această dimineaţă probele sportive eliminatorii, traseul practico-aplicativ punând destule probleme şi la această sesiune a admiterii la Şcoala de Agenţi de Poliţie "Vasile Lascăr" din Câmpina. În cursa pentru cele 1300 locuri au mai rămas 4358 candidaţi.
Potrivit datelor oficiale furnizate de conducerea Şcolii de Agenţi de Poliţie "Vasile Lascăr" din Câmpina, la testul scris la limba română şi la limba străină, care va avea loc luni dimineaţă, vor participa 4358 candidaţi. Dintre aceştia, 1225 sunt fete, iar 3133 sunt băieţi. Astfel, concurenţa la acestă sesune de admitere a coborât la 3,35 candidaţi / loc.
Reamintim că la prima etapă a înscrierilor, desfăşurată în urmă cu o săptămână, erau aşteptaţi 6761 candidaţi. S-au prezentat numai 6000, numărul celor eliminaţi la contravizita medicală sau la probele sportive ajungând la 1642. De asemenea, din cele 1.300 locuri scoase la concurs la Școala de Poliție din Câmpina, 1.279 sunt pentru agenți de poliție în structurile IGPR, 16 pentru Direcția Regim Permise de Conducere și Înmatriculare Vehicule, 5 locuri pentru Direcția pentru Evidența Persoanelor și Administrarea Bazelor de Date. Din numărul total de locuri, 30 sunt pentru candidați romi și 10 pentru alte minorități. Rezultatele la testul scris de luni dimineaţă vor fi afișate marți, 4 septembrie, iar candidaţii nemulțumiți pot formula contestaţii, în nume personal, în termen de 24 de ore de la momentul afişării rezultatelor. Rezultatele finale, după contestații, vor fi anunțate miercuri, 5 septembrie.

În cursul zilei de sâmbătă, pe Strada Republicii din Breaza a avut loc un accident de circulație.

A fost un sfârșit de săptămână de coșmar pentru câmpinenii din cartierul Voila, dar și - parțial - de pe Strada Bobâlna. Au fost din nou probleme în alimentarea cu apă!

Alunecarea de teren din zona Câmpinița, care pune în pericol traficul rutier pe Bulevardul Carol I, la ieșirea din Câmpina spre Cornu, devine tot mai pronunțată.

Sâmbătă după-amiază, salvamontiștii prahoveni au fost solicitați să intervină în cazul unui accident, care a avut loc în Munții Baiului, în apropiere de Bușteni.