Din punct de vedere al investițiilor în dotarea cu aparatură medicală, 2019 este un an foarte bun pentru Spitalul Municipal Câmpina. Potrivit managerului Călin Tiu, până acum, din veniturile proprii ale spitalului, au fost achiziționate echipamente medicale extrem de necesare, la toate secțiile, în valoare de aproximativ 1 milion euro. De asemenea, este în curs de derulare achiziția altor echipamente printr-un program al Ministerului Sănătății, cu cofinanțare de 10% de la bugetul local.
"Pentru aparatura care va fi achiziționată prin programul Ministerului Sănătății, cu cofinanțarea asigurată de Consiliul Local, suntem în faza de primire a ofertelor și avem destule oferte depuse până acum. Suma totală alocată este de 5,3 milioane lei și vom achiziționa trei unități de radiologie și o unitate completă pentru monitorizarea pacienților internați la Terapie Intensivă", ne-a declarat managerul Spitalului Municipal Câmpina, dr. Călin Tiu. (video)
În privința programului de reabilitare a unor secții, cu fonduri de la bugetul local, în septembrie vor începe lucrările la ATI, suma alocată fiind de 900.000 lei. Licitația a fost finalizată, urmează semnarea contractului cu societatea General Service Grup 98 SRL București, cea care a realizat lucrările de modernizare și la Policlinica Municipală, dar și la Secția de Pediatrie și primul tronson al Blocului Operator. "Sperăm ca Secția ATI (anestezie și terapie intensivă) să fie finalizată anul acesta, iar pentru 2020 va rămâne de reabilitat al doilea tronson al Blocului Operator", a mai afirmat dr. Călin Tiu.

În mai multe puncte din comuna Valea Doftanei, oamenii au raportat apariția unor urși, chiar a unei ursoaice cu pui.

Polițiștii rutieri din Câmpina au fost sesizați, la data de 24 iunie 2026, cu privire la producerea unui accident rutier pe Drumul Județean 100E (strada Proviței), în localitatea Poiana Câmpina spre Provița de Jos.

Consiliul Local Câmpina a început de mai mulți ani să aprobe hotărâri de supraimpozitare a unor imobile - clădiri și terenuri, care sunt foarte degradate, sunt pline de mizerie și au un aspect dezolant.

Așteptat cu foarte mare de interes de către toți proprietarii de mașini din Câmpina, proiectul de regulament de organizare, funcționare, repartizare și utilizare a sistemului de parcare a fost lansat în consultare publică de administrația locală.