CONTACT
https://www.matosimobiliare.ro/
https://sanconfind.ro/
https://floricon.ro/
https://www.soceram.ro/

La Câmpina se intervine pentru asigurarea unor condiții cât mai bune de circulație. Nu sunt probleme de trafic

- Actualitate -

La Câmpina se intervine pentru asigurarea unor condiții cât mai bune de circulație. Nu sunt probleme de trafic

Update - Mai mulți cititori ne-au semnalat că ar fi totuși unele probleme de trafic, pe Voila, acolo unde mijloacele de transport în comun nu reușesc să urce până la spital. Reprezentanții firmei de deszăpezire și cei ai Primăriei, cu care am luat legătura, se aflau la fața locului și puteți vedea în continuare ce au constatat.

La Câmpina ninge de mai bine de 12 ore, de la miezul nopții trecute, astfel că angajații firmei care asigură deszăpezirea localității sunt pe străzi, asigurând condiții pentru o circulație rutieră și pietonală cât mai bune în condiții de iarnă și de ninsoare.

"Am intervenit încă de azi-noapte, conform planului de măsuri stabilit în comandamentul de iarnă. Am asigurat mai întâi intrările și ieșirile din oraș, apoi străzile în pantă, apoi principalele artere, indreptându-ne și spre străzile adiacente și spre periferie. De asemenea, începând cu zona centrală am intervenit și pe trotuare pentru a asigura circulația oamenilor. Din păcate, ninge necontenit, astfel că trebuie să ne întoarcem periodic pe toate străzile pentru că se depune din nou strat de zăpadă. Avem patru sărărițe prin oraș, care împrăștie material antiderapant și eu cred că se circulă foarte bine pentru condițiile de iarnă și ninsoare", ne-a declarat Florin Constantinescu, directorul operatorului local care asigură deszăpezirea, Floricon Salub. 
De asemenea, conducerea firmei ține legătura permanent cu reprezentanții Primăriei, dar și cu Dispeceratul Poliției Locale Câmpina, acolo unde, până la această oră, oamenii nu au avut de reclamat probleme majore legate de ninsoare.

În privința problemelor apărute în zona Voila, de la fața locului, Florin Constantinescu ne-a declarat: "În momentul în care vorbim eu sunt chiar aici. Este a treia sau a patra oară când vin mașinile de deszăpezire în această zonă, cu plug cu lamă și materiale antiderapante. Este adevărat că asfaltul nu este la negru, dar se poate urca fără probleme și nu înțeleg de ce au avut probleme unele microbuze. Am fost împreună cu reprezentanții Primăriei până la limita localității, spre comuna Șotrile, și am constatat că dacă ai cauciucuri adecvate, de iarnă, urci fără probleme".


14 Feb 2018 12:42 5297 vizualizari


Comentarii






  • 14.02.2018 16:29 Vali G. Va rog sa nu mai dezinformati lumea.Nici la ora asta adica 16:20 nu se poate urca in siguranta la spital.Daca nu au fost probleme si drumul e curatat, de ce 2 autoturisme au derapat,unul intrand intr-un sant si al doilea in gardul unei case??Am urcat cu autoturismul personal la ora 12:30 si un utilaj de deszapezire era blocat in ultima curba spre spital.In spatele utilajului era Opelul Insignia de la Poiltia Locala care nu mai lasa masinile sa urce.Si eu am facut cale intoarsa pentru ca n-am putut urca!Strada nu era curatata era nisip aruncat pur si simplu peste stratul gros de zapada!!
328 vizualizari 20 Mar 2026 14:40 Un tânăr de 22 ani a părăsit și incendiat imobilul stabilit pentru măsura arestului la domiciliu

Un tânăr de 22 ani a părăsit și incendiat imobilul stabilit pentru măsura arestului la domiciliu

Ca urmare a activităților operative și de cercetare penală desfășurate cu promptitudine de polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Câmpina, sub coordonarea procurorului de caz, a fost documentată activitatea infracțională a unui tânăr în vârstă de 22 ani, cercetat pentru săvârșirea infracțiunilor de evadare și distrugere.

citeste mai mult
308 vizualizari 20 Mar 2026 12:21 Stadiul lucrărilor în proiectul de reabilitare și extindere a rețelei de apă și canalizare din Câmpina

Stadiul lucrărilor în proiectul de reabilitare și extindere a rețelei de apă și canalizare din Câmpina

Greu, foarte greu cu acest proiect, care vizează reabilitarea și extinderea rețelei de apă și canalizare. Vă reamintim că este un proiect al HidroPrahova, derulat cu fonuri europene și care va presupune intervenții pe aproape toate străzile din Câmpina.

citeste mai mult
433 vizualizari 20 Mar 2026 11:21 Anomaliile de pe Strada Uniunea Europeană din Câmpina - fără trotuar sau cu trotuare blocate și care se termină în iarbă

Anomaliile de pe Strada Uniunea Europeană din Câmpina - fără trotuar sau cu trotuare blocate și care se termină în iarbă

Un cititor CâmpinaTV.ro ne-a semnalat o serie de anomalii, pe care le-a remarcat pe Strada Uniunea Europeană, una dintre străzile reabilitate destul de recent.

citeste mai mult
436 vizualizari 19 Mar 2026 18:25 Urmele lăsate de mâncătorii de semințe strică imaginea Bulevardului Culturii, locul de promenadă al Câmpinei

Urmele lăsate de mâncătorii de semințe strică imaginea Bulevardului Culturii, locul de promenadă al Câmpinei

Un cititor CâmpinaTV.ro ne-a transmis o serie de imagini surprinse zilele trecute pe Bulevardul Culturii din Câmpina, zona preferată de promenadă a localnicilor.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV