Sunt câteva zile bune de când orașul Breaza, dar și comuna Adunați, se confruntă cu o criză a apei, după ce s-a stabilit că apa nu este potabilă, conținând bacteria clostridium.
DSP a dispus interdicția de utilizare a apei pentru consumul uman.
Acum, HidroPrahova a anunțat printr-un comunicat, chiar în cursul zilei de marți, 6 mai, că va aplica o reducere de 30% la componenta de apă din facturile persoanelor fizice și juridice de pe raza localităților Breaza și Adunați. Măsura a fost aprobată de Consiliul de Administrație al HidroPrahova la propunerea conducerii operatorului și are rolul de a compensa disconfortul generat de problemele de potabilitate înregistrate în cele două localități.
Primăria orașului Breaza a avut deja o reacție la măsura operatorului HidroPrahova.
”Primăria orașului Breaza consideră această măsură insuficientă raportat la gravitatea situației și la prejudiciul provocat populației și a solicitat HidroPrahova ca pentru această perioadă componenta de apă să nu fie facturată”, este mesajul postat pe pagina de Facebook a instituției.
Citește cele mai noi știri locale publicate pe CâmpinaTV.ro! Te invităm să devii membru al grupului nostru de Facebook - CâmpinaTV și grupului de Whatsapp (mesaj la 0733.388.425).
Fii parte a comunității CâmpinaTV.ro!

Caz incredibil înregistrat de polițiștii prahoveni. La data de 27 ianuarie, în jurul orei 23.25, polițiștii au oprit pentru control un autoturism care se deplasa pe Drumul Național 1 (E60), pe raza localității Comarnic.

Odată cu criza apei, toată lumea a aflat rolul extrem de important al Bazinului de Apă Curată de la Lunca Mare, Șotrile.

Intrarea în comuna Bănești dinspre Ploiești își va schimba radical înfățișarea.

Inspectoratul Județean de Poliție Prahova a fost sesizat cu privire la existența unor cazuri de tentativă de fraudă online, prin mesaje e-mail, în care anumite persoane și-ar fi atribuit identitatea unor persoane cu funcții de conducere din cadrul structurilor de aplicare a legii (Poliția Română, Europol).