CONTACT
https://miras.ro/
https://www.matosimobiliare.ro/
https://sanconfind.ro/
https://floricon.ro/
https://www.soceram.ro/

A patra amânare în procesul în care primarul Câmpinei, Horia Tiseanu, este acuzat de fapte de corupție. Următorul termen, de Valentine's Day

- Actualitate -

A patra amânare în procesul în care primarul Câmpinei, Horia Tiseanu, este acuzat de fapte de corupție. Următorul termen, de Valentine's Day

Din noiembrie 2018, de când a început, la Tribunalul Prahova, procesul primarului Horia Tiseanu, au fost doar amânări. Zilele trecute, la primul termen de anul acesta și al patrulea în total, instanța a dispus o nouă amânare pentru a se lua la cunoștință cererea de constituire ca parte civilă a Primăriei Câmpina. Următoarea înfățișare a fost stabilită pentru 14 februarie 2019. Vă reamintim că Horia Tiseanu, primarul municipiului Câmpina, este acuzat de procurorii DNA de trafic de influență, abuz în serviciu și instigare la săvârșirea infracțiunii de delapidare în formă continuată, valoarea totală a prejudiciului cauzat Primăriei Câmpina fiind de peste 120.000 lei.

În acelaşi dosar au mai fost trimişi în judecată Gheorghe Ecaterinescu (fost director al Direcţiei Economice din Primăria Câmpina; care între timp a decedat), Carmen Gheorghe (fost şef al Poliţiei Locale Câmpina) şi Costin Micu (de la societatea comercială care a vândut Primăriei Câmpina celebra maşină Opel Insigna). De asemenea, în dosare disjunse din acest dosar mare, alţi angajaţi ai Primăriei Câmpina au fost deja condamnaţi definitiv, cu suspendare, după ce au semnat acorduri de recunoaştere a faptei cu procurorii DNA. Dosarul primarului Câmpinei a fost înregistrat la Tribunalul Prahova încă din 4 decembrie 2017, dar acesta a contestat decizia Camerei Preliminare de acceptare a dosarului, astfel că întreaga procedură s-a prelungit cu aproape un an până la momentul ajungerii la judecata pe fond, începută pe 15 noiembrie 2018.


18 Jan 2019 11:20 4333 vizualizari


Comentarii






  • 19.01.2019 11:35 Niculescu Calin Se aude in piata ca are oprire pe indemnizatie ,asa este ?important este recuperarea banilor si apoi recuperarea personajelor ce produc doar paguba orasului si atitudine de cult al personalitatii ,masina de 30mii euro cu perdelute la geam.HUUUUUUUUUUUOOOOOOOOOOOO.
  • 18.01.2019 17:38 Virgil In ritmul asta, Tiseanu ajunge sa candideze, iar la cat e lumea de proasta in Campina, sa mai si castige un mandat. Uite asa si-a gasit Tiseanu un punct comun cu PSD!
187 vizualizari 27 May 2026 12:06 Câmpinenii întreabă... primarul răspunde. Când se vor face dezinsecții în parcurile și locurile de joacă din Câmpina

Câmpinenii întreabă... primarul răspunde. Când se vor face dezinsecții în parcurile și locurile de joacă din Câmpina

Demersul nostru de a găzdui astfel de audiențe are succes, dacă avem în vedere numărul mare de întrebări pe care le-ați adresat prin intermediul nostru primarului municipiului Câmpina, Irina Nistor.

citeste mai mult
238 vizualizari 27 May 2026 11:51 Capcana din trotuar, chiar în centrul Câmpinei!

Capcana din trotuar, chiar în centrul Câmpinei!

Pe Strada Republicii, în apropierea trecerii de pietoni dintre Complexul comercial Romal și parcarea din fața Complexului Carrefour, este o adevărată capcană.

citeste mai mult
308 vizualizari 27 May 2026 11:40 Câmpina are o nouă organigramă. Centrul de Informare Turistică a fost desființat!

Câmpina are o nouă organigramă. Centrul de Informare Turistică a fost desființat!

La mai puțin de 24 ore după ce nu a întrunit numărul necesar de voturi pentru a fi adoptat, proiectul privind noua organigramă a administrației câmpinene a fost supus din nou atenției Consiliului Local.

citeste mai mult
2382 vizualizari 27 May 2026 07:55 Judecătoria Câmpina se mută, temporar, în corpul principal al Liceului Tehnologic Mecanic din cartierul Turnătoriei

Judecătoria Câmpina se mută, temporar, în corpul principal al Liceului Tehnologic Mecanic din cartierul Turnătoriei

Clădirea aproape seculară a Judecătoriei Câmpina, din Strada 1 Decembrie 1918, va intra într-un amplu proces de modernizare. Proces care necesită mutarea temporară a activității acestei instituții, iar singura soluție găsită a fost cea a Corpului A al Liceului Tehnologic Mecanic, din cartierul Turnătoriei, structură care aparține acum Liceului Tehnolgic „Constantin Istrati”.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV