"Nestya International Art Festival" este un eveniment cu tradiție în Bulgaria, organizat de foarte mulți ani în orașul-stațiune Nessebar, o perlă a Mării Negre. Festivalul Internațional de Folclor se desfășoară în fiecare vară, în mai multe etape și reunește ansambluri și soliști din mai multe țări. Ansamblul Folcloric al Casei Tineretului din Câmpina a reușit să obțină nu doar foarte multe aplauze, ci și premii importante: premiul I la secțiunea cel mai bun ansamblu, premiul I pentru cel mai bun dansator (Mihai Vulpe), premiul al III-lea pentru cea mai bună dansatoare (Alexandra Ungureanu), premiul I pentru cel mai frumos costum popular bărbătesc.
Tinerii dansatori se vor întoarce mâine acasă cu diplome, medalii, premii și, bineînțeles, trofeul pentru cel mai bun ansamblu. Festivalul Internațional de Folclor de la Nessebar este organizat de Centrul Național de Artă și Folclor "Nestya" și Alianța Balcanică de Folclor, cu sprijinul Ministerului Educației și Ministerului Culturii din Bulgaria. Este mai mult decât un eveniment artistic, este un proiect mult mai amplu, prin care se dorește promovarea tradițiilor folclorice, un schimb cultural între diferite țări, dar în același timp este și o modalitate prin care bulgarii își promovează turismul, în special cel la Marea Neagră.
Participarea Ansamblului Folcloric al Casei Tineretului la acest festival a fost finanțată de la bugetul local. Din delegația Câmpinei, alături de dansatori și instructorii lor, au mai făcut parte consilierul local Ioan Petrescu și doi reprezentanți ai Primăriei - Loredana Pulez (șef serviciu Contabilitate, Buget, Finanțe) și Mihaela Ionete (coordonator Achiziții Publice).
Tricolorul Breaza a reușit o victorie spectaculoasă, le un teren greu, în fața unei formații care va face multe victime în această serie.
La Breaza, în Sala ”Virgil Dudău” a avut loc sâmbătă întrecerea feminină a Cupei ”Radu Voina” la minihandbal.
Continuăm împreună cu Agenția Matos Imobiliare Câmpina prezentarea unor aspecte importante pentru orice persoană implicată într-o tranzacție imobiliară. Și vom discuta despre o problemă esențială în alegerea proprietății: ce primează prețul sau locația?
Asociația Câmpina Curată a sesizat mai multe instituții ale statului cu privire la depozitarea unor mari cantități de deșeuri provenite din construcții (demolări) pe Strada Fabricii din municipiul Câmpina.