Societatea HidroPrahova anunță că va prelungi și în cursul zilei de luni, 16 august 2021, lucrările de spălare și igienienizare a rezervoarelor de pe Drumul Taberei din Câmpina. Prin urmare, apa va fi oprită și astăzi, în intervalul orar 9.00-20.00, în următoarele zone ale Cartierului Voila: Drumul Taberei (de la rezervorul Muscel, până la intersecția cu Strada Voila), Voila (de la intersecția Drumului Taberei până la Spitalul Voila), Silvicultorului şi Buciumului.
Societatea HidroPrahova precizează că va menține în cartier cele patru containere IBC pentru a asigura continuitatea alimentării cu apă potabilă și un acces facil pentru utilizatorii din aceste zone.
Alimentarea containerelor se face din surse alternative de apă potabilă, cu respectarea HGR 974/2004 art. 50, alin. 7 și 9, precum și a Legii 458/2002 cu modificările și completările ulterioare (art. 8). Containerele sunt amplasate în zone cu protecție, astfel încât să nu existe riscul de contaminare voluntară.

Doi turiști au căzut pe Brâna Mare a Caraimanului, pe un traseu extrem de dificil și periculos din Bucegi. Salvamontiștii au intrat imediat în alertă.

În zilele de 11 și 12 mai, din cauza vântului foarte puternic, acoperișul Căminului Petrol, situat în Bulevardul Nicolae Bălcescu din Câmpina, a avut serios de suferit.

„Noaptea Muzeelor” este un eveniment ajuns la a 22-a ediție, iar anul acesta pe lista obiectivelor s-a aflat și Muzeul Memorial „B.P. Hasdeu” din Câmpina.

În cadrul ședinței extraordinare a Consiliului Local Câmpina, programată marți, 26 mai, printre alte proiecte se află și cel privind alocarea unor sume de bani pentru susținerea financiară a unor manifestări culturale, artistice, sportive și educative organizate de Consiliul Local, în anul 2026.