CONTACT

Ioana Plăvan (CSS "Constantin Istrati" Câmpina), campioana României la aruncarea suliței. Pentru prima dată la seniori

- Sport -

Ioana Plăvan (CSS

La București a avut loc luni, 25 februarie, Campionatul Național de Aruncări Lungi pentru Seniori și Tineret, competiție la care Câmpina a fost reprezentată de Ioana Plăvan (antrenor prof. Nicolae Pavel). Îmbunătățindu-și cu aproximativ doi metri cea mai bună performanță, Ioana Plăvan a câștigat titlul național atât în întrecerea seniorilor, cât și la tineret.

Cu o aruncare de 55,17m, superioară cu aproximativ doi metri și jumătate ocupantei locului secund, Ioana Plăvan și-a trecut în palmares primul său titlu de campioană a României la seniori.
"Sunt foarte bucuroasă și îi mulțumesc antrenorului meu, Nicolae Pavel, pentru pregătirea care mi-a adus acest rezultat", ne-a declarat imediat după festivitatea de premiere Ioana Plăvan. La rândul său, antrenorul Nicolae Pavel ne-a precizat: "Este o performanță đe excepție pentru Câmpina, pentru atletismul câmpinean, fiind primul titlul național la seniori obținut în perioada modernă de un sportiv câmpinean. Ioana a avut o performanță foarte bună, cu care nu numai că a câștigat primul său titlu național la seniori, dar s-a calificat și la Cupa Europei, care va avea loc în perioada 9-10 martie, în Slovacia".
Performanța de excepție obținută de Ioana Plăvan la București readuce în discuție un subiect important pentru mica lume a sportului câmpinean - înființarea unei secții de atletism în cadrul CS Câmpina, ceea ce ar permite continuarea activității la nivel de seniori a juniorilor de la CSS "Constantin Istrati", care își termină activitatea la nivelul junioratului. Dacă acest lucru s-ar fi realizat și nu se pierdea timpul cu discuții lungi și inutile, CS Câmpina s-ar fi putut lăuda acum cu o performanță extraordinară, un titlu național la atletism.
Felicitări, Ioana, pentru această performanță! Felicitări și antrenorului Nicolae Pavel!

25 Feb 2019 17:24 7140 vizualizari