În seara zilei de luni, 3 februarie 2025, polițiștii din Filipeștii de Târg au avut serios de lucru din cauza unui tânăr de 29 ani, din comuna Adunați.
Astfel, potrivit purtătorului de cuvânt al Inspectoratului Județean de Poliție Prahova, polițiștii s-au deplasat la fața locului, din primele verificări stabilindu-se faptul că un bărbat de 29 ani, din localitatea Adunați, deplasându-se pe strada Căminului, ar fi pierdut controlul direcției de deplasare, intrând în coliziune cu două autoturisme parcate, ulterior continuându-și deplasarea.
Ulterior, conducătorul auto a fost depistat pe strada Primăriei din localitatea Filipeștii de Târg, din verificările efectuate în bazele de date stabilindu-se că nu figurează ca fiind posesor de permis de conducere pentru nicio categorie de vehicule.
De asemenea, s-a constatat faptul că tânărul emana halenă alcoolică, iar la testarea cu aparatul etilotest, acesta a indicat valoarea de 1,22 mg/l alcool pur în aerul expirat, ulterior fiind condus la o unitate medicală pentru prelevarea de mostre biologice de sânge. Aprofundând cercetările, s-a constatat că bărbatul ar fi luat autoutilitara în cauză din curtea societății la care este angajat, aceasta având cheile în contact, fără ca proprietarul mașinii să fie informat.
În baza probatoriului administrat, față de bărbatul în cauză a fost luată măsura reținerii pentru 24 de ore, urmând ca în cursul zilei de marți, 4 februarie, să fie prezentat unității de parchet competente cu propunere de luare a unei alte măsuri preventive. În cauză, cercetările sunt continuate de polițiști în cadrul unui dosar penal, sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de conducere a unui autovehicul fără permis de conducere, conducere a unui autovehicul sub influența băuturilor alcoolice și furt în scop de folosință.
(Foto cu caracter ișustrativ)
Citește cele mai noi știri locale publicate pe CâmpinaTV.ro! Te invităm să devii membru al grupului nostru de Facebook - CâmpinaTV și grupului de Whatsapp (mesaj la 0733.388.425).
Fii parte a comunității CâmpinaTV.ro!

Mai mulți cititori CâmpinaTV.ro ne-au semnalat un adevărat dezastru ecologic care se produce, în opinia lor, pe Strada Constantin Istrati din Câmpina, spre Aleea Redutei.

Prăbușirea unei părți a drumului care face legătura între municipiul Câmpina și comuna Cornu afectează și transportul public dintre cele două localități. Pe perioada restricțiilor de trafic, microbuzele vor circula după un program special și pe un traseu modificat.

Consiliul Județean Prahova a transmis un comunicat privind situația drumului de la Câmpina afectat de alunecările de teren. Prin comunicat, Consiliul Județean încearcă să aducă o serie de clarificări și să precizeze care sunt pașii următori, dar finalul acestei povești pare acum destul de îndepărtat.

După ce s-a decis închiderea totală a Bulevardului Carol I, zona Câmpinița, la ieșirea spre Cornu, din cauza surpării drumului în urma alunecărilor de teren, Primăria Câmpina a precizat, în cursul zilei de miercuri, rutele alternative pentru transportul în comun.