După cum știți deja, încercăm să venim periodic în fața dumneavoastră cu rubrici noi, cu emisiuni noi, cu informații interesante și, poate, mai puțin cunoscute. Așa a luat naștere și Minutul de... istorie locală, o rubrică prin care dorim să vă prezentăm, într-un fel, Câmpina de ieri și de azi. Este un demers strict jurnalistic, scopul fiind acela de a păstra în memoria comunității frânturi din istoria localității.
“La Odor” era denumirea unei cârciumi foarte cunoscute în Câmpina în perioada interbelică. I se spunea așa după numele proprietarului. Pe unul dintre ziduri era inscripționat anul 1861, existând posibilitatea ca această clădire să fi fost cândva o anexă a vechii vămi a Câmpinei. Mai târziu, în locul cârciumii “La Odor” a fost deschisă o gogoșerie, proprietara acesteia fiind cunoscută drept “Madam Gogoașă” pentru cã așa îi spuneau copiii din acea vreme, clienți fideli ai gogoșeriei. Astăzi, pe Bulevardul Carol I, pe locul celebrei cârciumi și apoi îndrăgitei gogoșerii se află Parcul Trandafirilor, de lângă notariate. Mai multe informații despre celebra cârciumă din Câmpina de altădată, aflați din Minutul de... istorie locală.

Astăzi, 5 decembrie, de Ziua Internațională a Voluntariatului, voluntarii ISU Prahova sunt alături de comunitatea din municipiul Câmpina, afectată de criza apei.

În cursul nopții trecute, HidroPrahova a achiziționat, în regim de urgență, peste 120 toatele ecologice, iar joi a început montarea acestora în localitățile Câmpina, Breaza și Poiana Câmpina. Urmează orașul Băicoi și alte zone afectate. Solicitarea privind toaletele ecologice a venit din partea populației, cu precădere a celei care locuiește la blocuri.

Având în vedere criza de la Barajul Paltinu și sistarea furnizării apei potabile și menajere în municipiul Câmpina și localitățile învecinate, Centrul Medical SanConfind informează pacienții că toate serviciile medicale sunt oferite în continuare în condiții de maximă siguranță, făsă a fi afectate de această situație.

Spitalul Municipal este una dintre cele mai afectate instituții în această perioadă în care Câmpina se confruntă cu o gravă criză a apei.