Curtea Constituțională a României a respins, astăzi, sesizările privind organizarea alegerilor locale, ceea ce înseamnă că alegerile locale din 5 iunie se vor desfășura într-un singur tur și nu se va reveni la două tururi de scrutin. În unanimitate, judecătorii CCR au decis că desfășurarea alegerilor într-un singur tur nu contravine Constituției.
Decizia CCR vine cu exact două zile înainte de începerea campaniei electorale pentru alegerile locale din 5 iunie și pune astfel capăt unei întregi dezbateri privind legea electorală și la numeroase sesizări privind excepția de neconstituționalitate. Vă reamintim că sistemul actual de vot, într-un singur tur, funcționează după regula "cine ia mai multe voturi, acela câștigă".

De-a lungul câtorva episoade vă vom prezenta prioritățile bugetului local din punctul de vedere al primarului Câmpinei, Irina Nistor. Iar reglementarea parcărilor din municipiu este una dintre priorități.

Am început să vă prezentăm de-a lungul câtorva episoade prioritățile bugetului local, așa cum se văd ele prin ochii primarului Irina Nistor, care a realizat proiectul bugetului Câmpinei, proiect care va fi votat vineri, 8 mai 2026.

O veste bună primită de Primăria Câmpina de la ADR. Proiectul privind restaurarea și punerea în valoare a Capelei Hernia a fost aprobat în vederea finanțării din fonduri europene prin Programul Regional Sud-Muntenia 2021-2027.

Astăzi se împlinesc 10 ani de la debutul programului național de voluntariat „Salvator din pasiune”, inițiat de Departamentul pentru Situații de Urgență prin Inspectoratul General pentru Situații de Urgență, un proiect care a transformat dorința de implicare civică într-un sprijin real pentru comunități și pentru sistemul de intervenție în situații de urgență din România.