CONTACT
https://sanconfind.ro/
https://www.matosimobiliare.ro/
https://www.soceram.ro/

2,4 milioane lei este suma alocată Sănătății de la bugetul local

- Actualitate -

2,4 milioane lei este suma alocată Sănătății de la bugetul local

Capitolul "Sănătate" înseamnă cele două spitale și cabinetele medicale școlare. Conform hotărârii Consiliului Local, banii vor fi împărțiți astfel: Spitalul Municipal - 700.000 lei, Spitalul Voila - 663.000 lei, cabinetele medicale școlare - un milion lei.

Suma pentru cabinetele școlare este destul de mare, dar cei mai mulți bani (992.000 lei) sunt pentru asigurarea cheltuielilor de personal, iar diferența - pentru bunuri și servicii, adică pentru activitatea curentă.
În cazul Spitalului Municipal, cei 700.000 lei sunt destinați în principal lucrărilor de reabilitare și modernizare: continuarea lucrărilor la Secția de Pediatrie, reabilitarea blocului operator, a Terapiei Intensive și holului de la primul etaj. De asemenea, sunt alocate fonduri pentru extinderea instalației de fluide medicale și înlocuirea porții principale (cea metalică, automată, de la intrarea în curtea spitalului).
La Spitalul Voila, cei 663.000 lei sunt repartizați pentru: extinderea și modernizarea Pavilionului 18; reparații capitale la Pavilionul 13 (aici este vorba despre etapa a doua a lucrărilor, iar de la bugetul local se asigură doar o cofinanțare de 5%); reparații capitale la blocul alimentar și la spălătorie.


04 Apr 2017 12:12 4242 vizualizari


Comentarii






  • 04.04.2017 20:21 Alexandru Anca Care cabinete scolare? 992000 lei cheltuieli cu personalul? Adica aproximativ 80000 lei pe luna? Cat personal e platit de banii acestia? Si acest personal, cate ore pe zi muncește? Si, mai ales, UNDE E acest personal? Unde sunt aceste cabinete?
1262 vizualizari 19 Jan 2026 19:40 George Stoica, primarul comunei Bănești: „Poate este ultima șansă pentru realizarea unui parc industrial în zonă”

George Stoica, primarul comunei Bănești: „Poate este ultima șansă pentru realizarea unui parc industrial în zonă”

Despre ideea înființării unui parc industrial în zona Câmpina se discută de foarte multă vreme... Și ori de câte ori se credea că este aproape de realizare, intervenea ceva... Acum, sunt fonduri europene pentru crearea unui parc industrial, așa că pare a fi momentul ideal.

citeste mai mult
415 vizualizari 19 Jan 2026 18:42 Tânăr de 18 ani, arestat preventiv pentru încălcarea ordinului de protecție și violare de domiciliu

Tânăr de 18 ani, arestat preventiv pentru încălcarea ordinului de protecție și violare de domiciliu

Polițiștii câmpineni au dispus măsura reținerii pentru 24 ore față de un tânăr cercetat pentru săvârșirea infracțiunilor de încălcare a măsurilor stabilite prin ordin de protecție și violare de domiciliu.

citeste mai mult
2206 vizualizari 19 Jan 2026 13:14 Sergiu Constanda, primarul comunei Poiana Câmpina: „Suntem deschiși la o asociere pentru un parc industrial”

Sergiu Constanda, primarul comunei Poiana Câmpina: „Suntem deschiși la o asociere pentru un parc industrial”

Pe 28 ianuarie se deschide o perioadă pentru depunerea de cereri de finanțare pentru crearea unui parc industrial, un proiect care ar putea deveni o realitate și în zona Câmpina.

citeste mai mult
6187 vizualizari 19 Jan 2026 12:17 Trei firme din Prahova încep anul 2026 cu anunțul unor concedieri colective. Una este din Câmpina...

Trei firme din Prahova încep anul 2026 cu anunțul unor concedieri colective. Una este din Câmpina...

Anul 2026 este unul dificil din punct de vedere economic. Toți specialiștii vorbesc despre acest lucru, dar dincolo de teorie, lucrurile încep să se concretizeze în practică, inclusiv în Prahova.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV