În perioada 7-8 septembrie 2024, la Kosice, în Slovacia, are loc o demonstrație aeriană, printre invitați numărându-se și Iacării Acrobați, care se pregătesc pe aerodromul de la marginea comunei Bănești.
Iacării Acrobați este una dintre cele mai cunoscute formații de zbor aerian demonstrativ. Înființată în iarna anului 2005 de regretatul Dan Ștefănescu, ”iacării” pilotează avioane românești YAK, produse la Bacău. Ei folosesc aerodromul de la Bănești pentru pregătire, dar și demonstrații, zborurile lor fiind extrem de apreciate atât pentru acrobațiile realizate, cât și pentru show-ul pirotehnic care însoțește zborul.
Acum, faima lor a depășit granițele țării, invitația la demonstrația de la Kosice, Slovacia, fiind o dovadă în plus a recunoașterii internaționale a acestor pasionați zburători.

UPDATE - Evenimetul a fost mutat la Casa Căsătorilor de pe Bulevardul Culturii.
O nouă ediție a Seratelor Culturale Elstar se va desfășura vineri, 24 aprilie, de la ora 17.00, la Librăria Elstar din centrul Câmpiei, sub semnul emoției... Și va fi o dublă lansare de carte într-o seară plină de emoție.

La evenimentul muzical din 18 aprilie 2026, de la Casa de Cultură „Geo Bogza”, a participat Orchestra Societății Filarmonice Câmpina, care a împlinit 20 ani de la înființare. Dirijor a fost Răzvan George Luculescu, care este stabilit în Scoția și este directorul muzical al corului „Milngavie”. De asemenea, în acest an, Societatea Filarmonică din Câmpina, condusă acum de Maria Dulă, împlinește 36 ani de la înființarea sa.

Sâmbătă dimineață, la Librăria Elstar, în cadrul unei noi ediții a Matineului Cultural Elstar, am asistat la nașterea unui nume cu mare potențial pentru viitorul poetic al Câmpinei - Daria Comșa.

La vremea la care pomii încep să înflorească sub un soare blând de primăvară, zeci de tineri au continuat o frumoasă tradiție a Câmpinei - Conferința Peacejam.