La Biroul Electoral Județean Prahova a avut loc tragerea la sorți a candidaților/partidelor care vor ocupa primele cinci poziții pe buletin de vot pentru alegerile locale din 5 iunie. Este vorba despre formațiunile politice parlamentare. Iar sorții au stabilit: 1. ALDE, 2. PSD, 3. Partida Romilor Pro Europa, 4. PNL, 5. UNPR. Ordinea este valabilă pentru toate buletinele de vot (pentru alegerea primarilor, pentru Consiliul Local, pentru Consiliul Județean).
Acesta a fost primul pas pentru stabilirea ordinii pe buletinul de vot. Urmează ca la nivelul fiecărui biroul electoral de circumscripție, deci în fiecare localitate, să se tragă la sorți ordinea pe buletinul de vot pentru celelalte partide, iar la final pentru candidații independenți.

În cadrul ședinței extraordinare a Consiliului Local Câmpina, programată marți, 26 mai, printre alte proiecte se află și cel privind alocarea unor sume de bani pentru susținerea financiară a unor manifestări culturale, artistice, sportive și educative organizate de Consiliul Local, în anul 2026.

Un tezaur vechi de peste 3.000 ani a fost scos la lumină de un bărbat, cu un detector de metale, undeva pe un deal din apropierea localității Urlați, județul Prahova.

Marți, 26 mai, este programată o ședință extraordinară a Consiliului Local Câmpina, în cadrul căreia se vor dezbate mai multe proiecte interesante.

Inspectoratul Județean de Poliție Prahova a reafirmat deschiderea permanentă față de activitățile de cooperare profesională și educațională desfășurate împreună cu Școala de Agenți de Poliție „Vasile Lascăr” Câmpina, instituție de tradiție în formarea viitorilor polițiști ai României.