CONTACT
https://www.matosimobiliare.ro/
https://www.soceram.ro/

Emoțiile absolvirii și emoțiile... cererilor în căsătorie, la Școala de Poliție din Câmpina

- Eveniment -

Emoțiile absolvirii și emoțiile... cererilor în căsătorie, la Școala de Poliție din Câmpina

Pe o ploaie torențială, dar care nu e risipit deloc emoțiile elevilor și mai ales ale rudelor prezente la ceremonie, promoția iulie 2018 a Școlii de Poliție "Vasile Lascăr" din Câmpina și-a luat rămas bun de la școală și de la profesori. 998 de proaspeți absolvenți au primit gradul profesional de agent de poliție și au rostit jurământul de credință. La festivitatea de absolvire au fost prezenți secretarul de stat din MAI - Marin Nucu și adjunctul inspectorului general al Poliției Române - comisar șef Marius Dragnea.

Promoția care a depus astăzi jurământul de credință a început cursurile în octombrie 2017 și este formată din 770 băieți și 228 fete. Cinci elevi au renunțat la școală, fie pentru că au intrat la facultate, fie din motive medicale. Alături de proaspeții absolvenți s-au aflat mii de părinți, bunici, frați, surori, iubiți, iubite, prieteni veniți din toată țara. Emoțiile au fost mari, așa cum se întâmplă de fiecare dată la astfel de ceremonii, emoții pentru elevi, emoții pentru cei dragi lor. 
Repartizarea tinerilor la noile locuri de muncă se va face în funcție de performanțele școlare, absolvenții cu mediile cele mai mari având întâietate. Șef de promoție este Horia Petre Rontea, din Arad, cu media de absolvire 9,64. Prin ordin al ministrului Afacerilor Interne, numele absolventului și promoția din care face parte vor fi înscrise pe placa de onoare a școlii. În ordinea mediilor, următorii nouă clasați sunt: Ștefan Robert Tudor, Roxana Prodan, Gabriel Daniel Marian, Mirabela Georgiana Vulpe, Ștefan Toma, Petrișor Adelin Murariu, Marius Ciprian Răducan, Florin Avasilcăi și Cosmin Ilieș.
Multe oficialități au fost prezente la evenimentul de la Școala de Poliție din Câmpina – subprefectul Emil Drăgănescu, șefi ai structurilor județene ale Ministerului Afacerilor Interne, primari ai comunelor din jurul Câmpinei, foști directori ai Școlii de Poliție, ofițeri activi și în rezervă, reprezentanți ai bisericii. 

Pentru trei dintre proaspeții agenți de poliție, 20 iulie 2018 nu va rămâne în memorie doar ca ziua absolvirii, ci ca o zi mult mai specială. Unul dintre tinerii polițiști și-a cerut iubita de soție, ea fiind, de asemenea, elevă a școlii, proaspăt absolventă, cei doi făcând parte din promoția care tocmai a terminat școala. Iar o altă absolventă a fost cerută în căsătorie de prietenul ei... civil. S-a întâmplat acolo, în fața tuturor invitaților și cu complicitatea conducerii școlii. Bineînțeles că răspunsul a fost DA în ambele cazuri. Cele două cupluri au fost felicitate de directorul Școlii de Poliție - comisar șef Vasile Tache și de secretarul de stat Marin Nucu.


20 Jul 2018 21:38 31119 vizualizari


Comentarii






425 vizualizari 15 Jan 2026 19:33 „Dor de Eminescu, dor de țară” la Colegiul Național „Nicolae Grigorescu” Câmpina

„Dor de Eminescu, dor de țară” la Colegiul Național „Nicolae Grigorescu” Câmpina

Ziua Culturii Naționale a fost marcată la Colegiul Național „Nicolae Grigorescu” Câmpina printr-un eveniment dedicat poetului Mihai Eminescu.

citeste mai mult
552 vizualizari 15 Jan 2026 18:23 Profesorul Christian Crăciun, o adevărată lecție deschisă despre Eminescu la Liceul „Constantin Istrati” Câmpina

Profesorul Christian Crăciun, o adevărată lecție deschisă despre Eminescu la Liceul „Constantin Istrati” Câmpina

15 Ianuarie este Ziua Culturii Naționale, fiind aleasă special pentru că este ziua de naștere a marelui poet Mihai Eminescu. Astfel, pentru celebrarea culturii naționale unul dintre evenimentele care au avut loc la Câmpina a fost găzduit de Liceul Tehnologic „Constantin Istrati” și a fost dedicat lui Eminescu.

citeste mai mult
776 vizualizari 10 Jan 2026 17:59 Gala Culturii Câmpinene, o seară dedicată artelor

Gala Culturii Câmpinene, o seară dedicată artelor

Casa Municipală de Cultură „Geo Bogza” anunță organizarea Galei Culturii Câmpinene, un eveniment deosebit, dedicat celebrării valorilor culturale și recunoașterii creatorilor care îmbogățesc viața artistică a comunității noastre.

citeste mai mult
351 vizualizari 10 Jan 2026 08:58 Seratele Culturale Elstar. Evocarea lui Sorin Stoica, sub semnul emoției

Seratele Culturale Elstar. Evocarea lui Sorin Stoica, sub semnul emoției

Prima ediție din anul 2026 a Seratelor Culturale Elstar a fost dedicată memoriei lui Sorin Stoica, un tânăr foate talentat, plecat dintre noi în urmă cu două decenii, la numai 28 ani.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV