În week-end-ul 13-14 iulie 2019, în comuna Cornu din județul Prahova va avea loc cea de-a XII-a ediție a Festivalului "Florilor de tei", eveniment organizat de Primărie și Consiliul Local cu ocazia Zilei Localității. În iulie 2019, comuna Cornu împlinește 505 ani de la prima atestare documentară. Vor fi două zile cu diverse acțiuni și două seri cu spectacole susținute de artiști binecunoscuți și apreciați de public.
Sâmbătă vor cânta Constantin Enceanu, Nico, Alex Velea și Elena Gheorghe & Band, iar duminică vor urca pe scenă Cristina Turcu Preda, Florin Vasilică, Speak & Ștefania și Loredana. Spectacolele vor începe în fiecare seară la ora 18.00.

Casa Tineretului a fost, joi la prânz, gazda vernisajului expoziției ”Un drum printre culori”, prima expoziție personală a Gabrielei Melinte.

Vineri, 14 noiembrie, de la ora 17.30, la Librăria Elstar, în cadrul Seratelor Culturale Elstar, vor fi lansate două volume, ambele publicate la Editura Elstar – „Punctul în care se întâlnesc paralelele”, de Camelia Marin și „Sex.age.narii”, de Sorin Petrescu.

La finalul lunii octombrie scriam despre anularea mai multor evenimente programate la Muzeul Memorial "B.P. Hasdeu" din Câmpina, printre care și "Iulia Hasdeu 156", adică un omagiu adus genialei fiice a savantului Bogdan Petriceicu Hasdeu la împlinirea a 156 ani de la naștere.

Foaierul Casei de Cultură ”Geo Bogza” din Câmpina a fost vineri seara gazda unui vernisaj al expoziției intitulate ”Nostalgii”, în cadrul căreia au expus Cristiana Anton și Elena Toma.