Cornel Nanu este cel mai longeviv primar din județul Prahova și, cu siguranță, din întreaga țară. Conduce Primăria Cornu din 22 decembrie 1989, primul mandat de primar ales l-a obținut în 1992, iar la alegerile locale din 27 septembrie 2020 a câștigat cel de-al 8-lea mandat de primar.
1.970 alegători s-au prezentat duminică la urne, în comuna Cornu, ceea ce înseamnă o prezență de 53,50%, potrivit Autorității Electorale Permanente. S-au înregistrat 1.923 voturi valabil exprimate și 47 voturi nule.
Cornel Nanu (PSD) a câștigat detașat și alegerile locale din acest an, obținând 1.513 voturi. Scorurile celorlalți candidați sunt următoarele: Gabriel Luigi Iancu (PNL) – 183 voturi, Robert Gheorghe (USR) – 152 voturi, Constantin Ababei (PMP) – 75 voturi.
La Consiliul Local Cornu s-au înregistrat 1.916 voturi valabil exprimate și 54 voturi nule, mandatele de consilier fiind repartizate astfel:
- PSD - 1.275 voturi - 9 mandate de consilier
- PNL - 288 voturi - 2 mandate de consilier
- USR – 181 voturi – un mandat de consilier
- ProRomânia – 97 voturi – un mandat de consilier
- PMP - 75 voturi – nu intră în Consiliul Local

În zilele de 3 și 4 august 2026, Parcarea Centrală din Câmpina va fi închisă temporar.

Miercuri, în jurul orei 20.00 polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au fost sesizați cu privire la producerea unui accident rutier pe DN1, în afara localității Bănești, pe sensul de deplasare Câmpina – Ploiești.

Primăria municipiului Câmpina a transmis un comunicat de presă privind stadiul proiectului de modernizare a Străzii Orizontului.

Un cititor CâmpinaTV.ro ne-a transmis această imagine surprinsă în cursul dimineții de miercuri în parcul din fața Căminului Petrol de pe Bulevardul Nicolae Bălcescu, din Câmpina.