Ploaia torențială care a căzut luni după-amiază și la Câmpina a dus la inundarea Pasajului de la Ceas, din centrul localității. Un cititor CâmpinaTV.ro ne-a trimis imagini sugestive în acest sens.
Practic, gurile de canalizare nu au făcut față unei cantități foarte mari de apă, căzute într-un interval scurt de timp, ceea ce a creat astfel de probleme.
În același timp, ISU Prahova a transmis un mesaj RO-ALERT pentru localitățile Filipeștii de Pădure, Florești, Măgureni, Poiana Câmpina și Provița de Jos, prin care locuitorii au fost avertizați că în intervalul ora 16.55 - 17.50 vor avea loc fenomene meteo periculoase, cod galben - averse torențiale care vor acumula 25...40 l/mp, frecvente descărcări electrice, intensificări ale vântului, vijelie, grindină.

Polițiștii prahoveni pun în executare, în această dimineață, joi, 5 martie 2026, 20 de mandate de percheziție domiciliară, în două cauze penale. Din informațiile noastre, în Prahova este vorba de adăpostul de la Boldești - Scăieni și primăria din această localitate.

La intrarea pe Aleea Zânelor din Câmpina a apărut un indicator rutier montat pe un stâlp care împiedică accesul autoturismelor pe trotuare.

În urmă cu puțin timp, pe DN1, în apropierea localității Băicoi, a avut loc un accident rutier spectaculos.

Polițiștii prahoveni au pus în executare, în dimineața zilei de 4 martie 2026, patru mandate de percheziție domiciliară, în mai multe locații din județul Prahova, într-un dosar penal ce are ca obiect comiterea infracțiunii de tâlhărie.