La finalul ședinței din septembrie a Consiliului Local Câmpina, primarul Horia Tiseanu a avut o intervenție legată de Festivalul “Serbările Toamnei” 2019, o manifestare criticată intens de mulți cetățeni pe rețelele de socializare, dar criticată și în presa locală, județeană, națională. A fost un festival cu multe carențe organizatorice, dar se pare că nu le-a văzut nimeni la nivelul administrației locale, de vreme ce primarul municipiului consideră că organizarea a fost foarte bună.
”Vreau să le mulțumesc tuturor celor care s-au ocupat de organizarea Serbărilor Toamnei, a fost o organizare foarte bună, chiar dacă nu s-a găsit o temă. Am propus Comisiei de Cultură ca pentru edițiile viitoare să propună o temă, în fiecare an să fie alta. În rest, organizarea a fost bună, trupele au fost foarte apreciate și încă o dată le mulțumesc celor s-au ocupat de organizarea Serbărilor”, a spus primarul municipiului Câmpina, Horia Tiseanu, în plenul ședinței Consiliului Local. (video) Și nu l-a contrazis nimeni, în ciuda tuturor problemelor, unele semnalate și de noi, care au existat la această ediție. Poate cea mai slabă ediție din câte au existat până acum.
În privința viitoarei locații a Festivalului “Serbările Toamnei”, primarul a afirmat că va organiza o consultare publică, îi va întreba pe cetățeni (online) unde doresc să fie amplasată scena pentru spectacole, ce artiști să fie invitați și ”să se pronunțe câmpinenii inclusiv dacă mai vor mici sau nu”...

În mai multe puncte din comuna Valea Doftanei, oamenii au raportat apariția unor urși, chiar a unei ursoaice cu pui.

Polițiștii rutieri din Câmpina au fost sesizați, la data de 24 iunie 2026, cu privire la producerea unui accident rutier pe Drumul Județean 100E (strada Proviței), în localitatea Poiana Câmpina spre Provița de Jos.

Consiliul Local Câmpina a început de mai mulți ani să aprobe hotărâri de supraimpozitare a unor imobile - clădiri și terenuri, care sunt foarte degradate, sunt pline de mizerie și au un aspect dezolant.

Așteptat cu foarte mare de interes de către toți proprietarii de mașini din Câmpina, proiectul de regulament de organizare, funcționare, repartizare și utilizare a sistemului de parcare a fost lansat în consultare publică de administrația locală.