La finalul ședinței din septembrie a Consiliului Local Câmpina, primarul Horia Tiseanu a avut o intervenție legată de Festivalul “Serbările Toamnei” 2019, o manifestare criticată intens de mulți cetățeni pe rețelele de socializare, dar criticată și în presa locală, județeană, națională. A fost un festival cu multe carențe organizatorice, dar se pare că nu le-a văzut nimeni la nivelul administrației locale, de vreme ce primarul municipiului consideră că organizarea a fost foarte bună.
”Vreau să le mulțumesc tuturor celor care s-au ocupat de organizarea Serbărilor Toamnei, a fost o organizare foarte bună, chiar dacă nu s-a găsit o temă. Am propus Comisiei de Cultură ca pentru edițiile viitoare să propună o temă, în fiecare an să fie alta. În rest, organizarea a fost bună, trupele au fost foarte apreciate și încă o dată le mulțumesc celor s-au ocupat de organizarea Serbărilor”, a spus primarul municipiului Câmpina, Horia Tiseanu, în plenul ședinței Consiliului Local. (video) Și nu l-a contrazis nimeni, în ciuda tuturor problemelor, unele semnalate și de noi, care au existat la această ediție. Poate cea mai slabă ediție din câte au existat până acum.
În privința viitoarei locații a Festivalului “Serbările Toamnei”, primarul a afirmat că va organiza o consultare publică, îi va întreba pe cetățeni (online) unde doresc să fie amplasată scena pentru spectacole, ce artiști să fie invitați și ”să se pronunțe câmpinenii inclusiv dacă mai vor mici sau nu”...

Sunt șapte ani și patru luni de la semnarea contractului de finanțare pentru proiectul privind eficientizarea energetică a Spitalului Municipal Câmpina. După șapte ani și patru luni, proiectul nu este finalizat!

În noaptea de sâmbătă spre duminică, în jurul orei 1.15, pe DN1B, în Prahova, a avut loc un accident rutier mortal.

În zona blocului E3 de pe Strada Erupției din Câmpina au fost sesizate / măsurate emanații de gaze din zona parcării, măsurători efectuate cu autolaboratorul mobil al SC Distrigaz Sud Rețele.

După ce am publicat materialul prcedent în care semnalam prezența la Valea Doftanei a unei ursoaice și a celor trei pui ai ei, au fost unii care au pus sub semnul îndoielii veridicitatea imaginilor.