La finalul ședinței din septembrie a Consiliului Local Câmpina, primarul Horia Tiseanu a avut o intervenție legată de Festivalul “Serbările Toamnei” 2019, o manifestare criticată intens de mulți cetățeni pe rețelele de socializare, dar criticată și în presa locală, județeană, națională. A fost un festival cu multe carențe organizatorice, dar se pare că nu le-a văzut nimeni la nivelul administrației locale, de vreme ce primarul municipiului consideră că organizarea a fost foarte bună.
”Vreau să le mulțumesc tuturor celor care s-au ocupat de organizarea Serbărilor Toamnei, a fost o organizare foarte bună, chiar dacă nu s-a găsit o temă. Am propus Comisiei de Cultură ca pentru edițiile viitoare să propună o temă, în fiecare an să fie alta. În rest, organizarea a fost bună, trupele au fost foarte apreciate și încă o dată le mulțumesc celor s-au ocupat de organizarea Serbărilor”, a spus primarul municipiului Câmpina, Horia Tiseanu, în plenul ședinței Consiliului Local. (video) Și nu l-a contrazis nimeni, în ciuda tuturor problemelor, unele semnalate și de noi, care au existat la această ediție. Poate cea mai slabă ediție din câte au existat până acum.
În privința viitoarei locații a Festivalului “Serbările Toamnei”, primarul a afirmat că va organiza o consultare publică, îi va întreba pe cetățeni (online) unde doresc să fie amplasată scena pentru spectacole, ce artiști să fie invitați și ”să se pronunțe câmpinenii inclusiv dacă mai vor mici sau nu”...

Liceele câmpinene pun la dispoziția absolvenților de clasa a VIII-a, în acest an, 646 locuri la învățământul de zi, 28 dintre acestea fiind pentru învățământ dual.

Primăria Câmpina a transmis următorul comunicat de presă privind manevrele tehnice care sunt programate miercuri, 24 iunie, la Barajul Paltinu.

Guvernul României a aprobat, într-o ședință extraordinară desfășurată luni seară, alocarea sumei de 32 milioane lei de la Fondul de Rezervă Bugetară pentru județul Prahova. Suma este destinată asigurării unor surse alternative de apă la Barajul Paltinu.

Pe Strada Zorilor din cartierul Turnătoriei se lucrează la refacerea parcării.