Anul acesta se împlinesc 19 ani de la înființarea, în România, a Sistemului Național Unic pentru Apeluri de Urgență, administrat de Serviciul de Telecomunicații Speciale STS.
Potrivit purtătorului de cuvânt al Consiliului Județean Prahova, pentru a marca importanța misiunii Serviciului de urgență și apelării responsabile a numărului unic 112, în seara zilei de sâmbătă, 11 februarie, clădirea Palatului Administrativ din Ploiești va fi iluminată în culoarea roșie.
În anul 2022, operatorii STS au răspuns la peste 10,2 milioane de apeluri, la numărul de urgență 112, dintre care 57,82% au fost urgențe reale, iar 42,18% au reprezentat apeluri non-urgente pentru care nu era necesară intervenția structurilor specializate.

Pentru următoarea lună și jumătate, până la finalul lui martie, la Câmpina se suplimentează locurile pentru proba practică a examenului în vederea obținerii permisului de conducere. Este vorba de aproape 100 locuri - 68 la categoria B, 28 la categoriile C, CE și D.

CâmpinaTV.ro v-a informat în premieră că, pentru anul școlar viitor, la Colegiul Național „Nicolae Grigorescu” va fi o clasă a IX-a mai puțin.

Insulele ecologice digitalizate din municipiul Câmpina, achiziționate și montate printr-un proiect cu fonduri europene obținute prin PNRR, au intrat treptat în funcțiune.

S-a creat o emulație, un val de emoție, dar și de nemulțumire, iar data de 12 februarie a fost stabilită ca zi a protestelor împotriva, în principal, a majorării taxelor și impozitelor locale.