CONTACT
https://www.matosimobiliare.ro/
https://sanconfind.ro/
https://www.soceram.ro/

Manifestări dedicate Zilei Armatei, la Câmpina

- Eveniment -

Manifestări dedicate Zilei Armatei, la Câmpina

Armata Română va fi sărbătorită la Câmpina printr-o serie de acțiuni organizate de administrația locală, pe parcursul a două zile. Marți, 24 octombrie, la Casa de Cultură "Geo Bogza" va avea loc un simpozion dedicat Armatei Române, iar miercuri, 25 octombrie, în Parcul de la Soldat se vor desfășura manifestările tradiționale prin care se va marca Ziua Armatei Române.

Simpozionul din 24 octombrie, de la Casa de Cultură, va începe la ora 13.00 și va include trei prelegeri: 
- "România în faţa Centenarului" – prof. dr. Gheorghe Râncu, Societatea de Ştiinţe Istorice
- "Sfinţi militari în tradiţia creştin-ortodoxă" – preot  Ion Adrian Dumitru, Colegiul Naţional Militar "Dimitrie Cantemir"
- "Opere comemorative de război dedicate eroilor din Războiul de Întregire Naţională" – col. (r) Marian Dulă, Asociația Cultul Eroilor Câmpina

Manifestările de miercuri, 25 octombrie, din Parcul de la Soldat, vor începe la ora 11.00 și se vor desfășura după următorul program:
- Dansuri populare interpretate de Ansamblul "Brăduleţul" al Colegiului Tehnic Forestier
- Ceremonialul religios şi militar (11.20)
    - Intonarea Imnului de Stat al României de către elevi de la Colegiul Tehnic Forestier și Liceul Tehnologic Energetic
    - Alocuţiunea de Ziua Armatei
    - Slujbă religioasă
    - Prezentarea Steagului de identificare al Filialei Câmpina a Asociaţiei Naționale a Cadrelor Militare în Rezervă şi în Retragere din MApN
    - Înmânare de distincţii, înaintări în grad
    - Depunere de coroane și jerbe de flori
    - Defilarea subunităţilor de jandarmi și pompieri militari, elevi ai Şcolii de Agenţi de Poliție "Vasile Lascăr" Câmpina şi ai Colegiului Naţional Militar "Dimitrie Cantemir" Breaza, Poliţia Locală

La manifestările de la Câmpina va participa și o delegație formată din 20 de rezerviști militari de la Filiala Buzău a ANCMRR.


23 Oct 2017 12:17 4529 vizualizari


Comentarii






904 vizualizari 13 Sep 2025 17:59 Amna vă invită la ”Serbările Toamnei” de la Câmpina

Amna vă invită la ”Serbările Toamnei” de la Câmpina

Festivalul ”Serbările Toamnei” de la Câmpina este în plină desfășurare.

citeste mai mult
932 vizualizari 13 Sep 2025 15:08 Fără demonstrații aviatice, din cauza vremii, Aurel Vlaicu a fost comemorat la Bănești

Fără demonstrații aviatice, din cauza vremii, Aurel Vlaicu a fost comemorat la Bănești

Sâmbătă, 13 septembrie 2025, s-au împlinit 112 ani de la temerara încercare a lui Aurel Vlaicu de a traversa Carpații cu un avion realizat de el. La Bănești, acolo unde Vlaicu s-a prăbușit pierzându-și viața, a fost marcat acest moment important pentru România.

citeste mai mult
859 vizualizari 12 Sep 2025 21:37 Bienala Internațională Prahova 2025 ajunge și la Câmpina

Bienala Internațională Prahova 2025 ajunge și la Câmpina

Organizată de Galeria Mystique, fondată de Raluca Enver și Rodica Georgescu, Bienala Internațională Prahova 2025 va ajunge și la Câmpina.

citeste mai mult
1327 vizualizari 12 Sep 2025 18:02 Lidia Buble, Ionică Moroșanu și Constantin Enceanu vă invită la ”Serbările Toamnei”, Câmpina 2025

Lidia Buble, Ionică Moroșanu și Constantin Enceanu vă invită la ”Serbările Toamnei”, Câmpina 2025

Sâmbătă, 13 septembrie, începe Festivalul ”Serbările Toamnei”, ajuns anul acesta la cea de-a XV-a ediție.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2025 Câmpina TV