Agenții Poliției Locale Câmpina au avut luni, 5 aprilie 2021, sarcina de a-i informa pe agenții economici câmpineni, care își desfășoară activitatea din domeniul HoReCa și al jocurilor de noroc, despre noile restricții stabilite de Comitetul Județean pentru Situații de Urgență, ca urmare a creșterii ratei de infectare cu SARS-CoV-2. La Câmpina, la finele săptămânii trecute, rata deinfectare era de 3,30 cazuri la mia de locuitori, dar a coborât ușor luni, la 3,24 cazuri la mia de locuitori.
Agenții Poliției Locale Câmpina s-au deplasat la sediile mai multor operatori economici vizați de noile restricții. Acestora li s-a comunicat hotărârea Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Prahova, dar li s-au reamintit și măsurile specifice de protecție sanitară și prevederile legale stabilite pe durata stării de alertă. Conform hotărârii CJSU, restricțiile care au intrat în vigoare de luni, 5 aprilie, la Câmpina vor fi valabile până pe 18 aprilie 2021.
Citiți și: La Câmpina, rata infectării cu noul coronavirus a ajuns la 3,30. De luni, 5 aprilie, vor fi impuse noi restricții

Codul portocaliu și mesajul RO-ALERT nu au rămas fără urmări, pompierii militari prahoveni fiind solicitați să intervină în mai multe cazuri la copaci doborâți în urma furtunii de sâmbătă de la prânz.

O furtună de vară, de scurtă durată, dar de mare intensitate, a făcut ravagii la Câmpina.

În perioada 5–6 august, polițiștii Serviciului Rutier au desfășurat o serie de activități preventive dedicate creșterii gradului de siguranță rutieră și promovării unui comportament responsabil în trafic, în contextul sezonului estival.

Demersul nostru de a găzdui astfel de audiențe se bucură de interes, dacă avem în vedere numărul mare de întrebări pe care le-ați adresat prin intermediul nostru primarului municipiului Câmpina, Irina Nistor.