Specialiștii spun că a fost o cantitate record de apă căzută duminică spre seară într-un timp foarte scurt. S-a întâmplat și la Câmpina, unde mai multe străzi au fost inundate.
Poate cele mai grave probleme au fost înregistrate pe străzile 1 Mai, Calea Doftanei și Făgăraș (din cartierul Turnătoriei). Au fost porțiuni unde apa a inundat atât carosabilul, cât și trotuarele, astfel că trecerea, chiar și cu mașina, era o adevărată aventură.
Sute de gospodării nu au alimentare cu energie electrică
De asemenea, un alt efect al ploii foarte puternice a fost declanșarea unei serii de avarii în rețeaua electrică. Urmare a acesteia, și la acest moment, sute de gospodării din Breaza, Talea, Cornu și Poiana Câmpina nu sunt alimentate de la rețeaua de energie electrică.
Citește cele mai noi știri locale publicate pe CâmpinaTV.ro! Te invităm să devii membru al grupului nostru de Facebook - CâmpinaTV și grupului de Whatsapp (mesaj la 0733.388.425).
Fii parte a comunității CâmpinaTV.ro!

În zilele de 3 și 4 august 2026, Parcarea Centrală din Câmpina va fi închisă temporar.

Miercuri, în jurul orei 20.00 polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au fost sesizați cu privire la producerea unui accident rutier pe DN1, în afara localității Bănești, pe sensul de deplasare Câmpina – Ploiești.

Primăria municipiului Câmpina a transmis un comunicat de presă privind stadiul proiectului de modernizare a Străzii Orizontului.

Un cititor CâmpinaTV.ro ne-a transmis această imagine surprinsă în cursul dimineții de miercuri în parcul din fața Căminului Petrol de pe Bulevardul Nicolae Bălcescu, din Câmpina.