După succesele de care s-au bucurat, în această vară, competiţiile de automodele şi chiar de navomodele organizate la Câmpina, împătimiţii acestui sport se vor putea reîntâlni sâmbătă, 13 octombrie, de la ora 9.00, la "Fântâna cu Cireşi", unde va avea loc prima ediţie a Cupei "Melcul" Junior şi ediţia a patra a Cupei "Melcul" pentru seniori, ambele la automodelism.
Aceste concursuri sunt organizate de Asociaţia Club Sportiv Auto-Navo RC Câmpina, iar pentru juniori vor fi puse la dispoziţie, gratuit, automodele tip Crawler (maşini de teren) şi logistica necesară. "Vom face un traseu pe care toţi concurenţii înscrişi pe categorii de vârstă vor fi nevoiţi să-l parcurgă într-un interval de timp stabilit. La final, vom acorda diplome, medalii de participare şi, în măsura posiblităţilor, câteva premii", ne-a declarat Răzvan Nicolau, preşedintele Asociaţiei Club Sportiv Auto-Navo RC Câmpina, organizatorul evenimentelor de la Fântâna cu Cireși.

Amenajarea aleilor, parcării și dotarea capelei de la Cimitirul „Lumina” este unul dintre proiectele administrației câmpinene care durează de mulți ani. Acum, primarul Irina Nistor a anunțat că toate aceste lucrări sunt mai aproape de finalizare.

Joi, 27 august, va avea loc ședința ordinară a Consiliului Local Câmpina, iar pe ordinea de zi se află și un proiect privind concesionarea prin licitație publică a ștrandului și a terenului de minifotbal de la Casa Tineretului, cu toate anexele aferente.

Următorul exercițiu financiar cu proiecte derulate cu fonduri europene va avea loc în perioada 2028-2034. Pare un termen destul de îndepărtat, dar bazele se pun încă de pe acum, așa că Primăria Câmpina a lansat o provocare către câmpineni invitându-i să propună proiecte.

Vineri, 21 august, a avut loc o ședință extraordinară a Consiliului Local Câmpina, unul dintre punctele discutate și aprobate fiind o rectificare a bugetului local.