La Brebu va avea loc, în perioada 26-27 august 2017, cea de-a VII-a ediție a Festivalului Dulceții. Este un eveniment tradițional, organizat de Primărie și Consiliul Local, eveniment care reunește zeci de firme și producători individuali din Brebu și împrejurimi.
Festivalul Dulceții se va desfășura în locația deja cunoscută - platoul situat între Biserica Domnească și sediul Primăriei Brebu. Ca în fiecare an, sâmbătă dimineață va avea loc deschiderea oficială a manifestării, care va include și acordarea de diplome de excelență producătorilor, din partea administrației locale, pentru participare, implicare și mai ales pentru că reușesc să ducă mai departe această tradiție. La Festivalul Dulceții de la Brebu găsiți dulcețuri clasice, dar și combinații despre care poate nici nu credeam că sunt posibile: măsline cu portocale, castraveți cu ananas sau mere cu țelină, ca să vă dăm doar câteva exemple din surprizele anilor precedenți. Iar pe lângă dulcețuri mai găsiți siropuri, șerbeturi, vinuri, fructe, miere și diverse produse apicole, dar și prăjituri de casă, absolut delicioase, realizate de gospodine pentru vizitatorii de la festival.

„Povestiri din ţara jaguarului roşu. O călătorie mexicană” este numele celui mai recent volum publicat de câmpineanul Gabriel Șerban la Editura Humanitas.

La Casa Tineretului s-a desfășurat, week-end-ul trecut, cea de-a XX-a ediție a Concursului muzical județean "Suflet de copil", organizat de Clubul Copiilor din Câmpina, instituție condusă de profesor Alice Botoacă, în parteneriat cu Inspectoratul Școlar Județean Prahova. Coordonatorul acestui proiect este, încă de la prima ediție, profesorul de canto Ruxandra Brezeanu.

Seratele Culturale Elstar ridică serios ștacheta calității evenimentelor pe care le organizează, găzduind miercuri, 20 mai, de la ora 17.30, la Librăria Elstar, un moment de excepție.

Librăria Elstar s-a dovedit neîncăpătoare în fața mulțimii de oameni care a dorit să participe la lansarea volumului „tandem dodo”, publicat la Editura Elstar, de Maria Dobrescu și Florin Dochia.