Pe scena Casei de Cultură ”Geo Bogza” din municipiul Câmpina, cei mai mici dansatori din Ansamblul Folcloric ”Ghiocelul” au sărbătorit și ei Ziua Națională a României.
Evenimentul a avut loc joi, 28 noiembrie. Dacă cei mai mari dansatori ai ansamblului condus de Cristi Colezea au evoluat în Parcul Regele Mihai I, chiar de 1 Decembrie, pentru cei de la grupa mică și grupa mijlocie s-a găsit această soluție, spre încântarea micuților, dar mai ales a părinților și bunicilor.

În Anul Brâncuși, lansarea volumului „Brâncuși, dragostea mea”, de Claudia Motea, apărut la Editura Creator, nu putea fi decât un moment de gală din cadrul Seratelor Culturale Elstar.

Peste 880 lucrări trimise de elevi din 38 județe au avut de analizat membrii juriului Concursului Național „Umbrela Verde”, ajuns la a XIII-a ediție și organizat de Școala Gimnazială „Ion Câmpineanu”.

Dialogul dintre Adina Popescu și amfitrionii ediției din 2 aprilie 2026 a Seratelor Culturale Elstar, Codruț Constantinescu și Jovi Ene, a devenit o întâlnire de poveste cu... povești, o adevărată artă a dialogului.

Ajuns la ediția a XIII-a Concursul Național „Umbrela verde”, organizat de Școala Gimnazială „Ion Câmpineanu” din Câmpina, a reunit 880 lucrări ale elevilor din 38 județe.