CONTACT
https://miras.ro/
https://www.matosimobiliare.ro/
https://sanconfind.ro/
https://floricon.ro/
https://www.soceram.ro/

Spitalul Voila, printre cele patru unități sanitare din Prahova care primesc, de la Ministerul Sănătății, doze de anticorpi monoclonali neutralizanţi pentru SARS-CoV-2

- Actualitate -

Spitalul Voila, printre cele patru unități sanitare din Prahova care primesc, de la Ministerul Sănătății, doze de anticorpi monoclonali neutralizanţi pentru SARS-CoV-2

Ministerul Sănătății a repartizat unor spitale din țară dozele de anticorpi monoclonali neutralizanţi pentru SARS-CoV-2. Este vorba de 5.206 fiole de anticorpi monoclonali repartizate la 134 de unități sanitare cu paturi,  pentru tratarea a 2.603 pacienți cu COVID-19. Prahova primește doar 100 de doze: 70 pentru Spitalul Județean de Urgență Ploiești și câte 10 pentru Spitalul de Boli Pulmonare Breaza, Spitalul Orășenesc Băicoi și Spitalul de Psihiatrie Voila.

“Repartizarea s-a realizat în conformitate cu deciziile comisiei de boli infecțioase și a ținut cont de rata de infectare la mia de locuitori din localitate, numărul de pacienți internați și cel al personalului medical specializat pentru administrare, disponibil în unitățile sanitare. Asemenea altor medicaţii antivirale, eficienţa anticorpilor monoclonali depinde de administrarea cât mai precoce după debutul bolii, nu mai târziu de primele 7 zile, când de multe ori replicarea virală a diminuat semnificativ şi începe producerea de anticorpi specifici de către pacient”, se precizează într-un comunicat al Ministerului Sănătății.
Cele 5.206 fiole de anticorpi monoclonali reprezintă o donație a statului italian, ca recunoștință a Regiunii Lombardia pentru ajutorul pe care țara noastră l-a acordat în anul 2020, atunci când a trimis echipe de medici și asistenți medicali care au lucrat în spitale din Brescia și Lecco.


18 Oct 2021 13:28 4233 vizualizari


Comentarii






278 vizualizari 12 May 2026 13:13 Furtună puternică la Câmpina. Mai mulți copaci au fost doborâți de vijelie pe străzile Bobâlna și Gornistului

Furtună puternică la Câmpina. Mai mulți copaci au fost doborâți de vijelie pe străzile Bobâlna și Gornistului

Furtuna puternică din această dimineață nu a rămas fără urmări în Câmpina.

citeste mai mult
102 vizualizari 12 May 2026 12:55 Percheziții în Prahova într-un dosar de înșelăciune, șantaj și furt. Prejudiciul este de aproape 50.000 euro

Percheziții în Prahova într-un dosar de înșelăciune, șantaj și furt. Prejudiciul este de aproape 50.000 euro

Polițiștii prahoveni au pus în executare, la data de 12 mai 2026, trei mandate de percheziție domiciliară la mai multe imobile situate, în municipiul Ploiești, într-un dosar penal ce vizează săvârșirea infracțiunilor de înșelăciune în formă continuată, complicitate la înșelăciune, șantaj și furt.

citeste mai mult
207 vizualizari 11 May 2026 21:43 Câmpinenii întreabă... primarul răspunde. ”Strada Soarelui va fi asfaltată în luna iunie”

Câmpinenii întreabă... primarul răspunde. ”Strada Soarelui va fi asfaltată în luna iunie”

Demersul nostru de a găzdui un fel de audiențe are succes, dacă avem în vedere numărul mare de întrebări pe care le-ați adresat prin intermediul nostru primarului municipiului Câmpina, Irina Nistor.

citeste mai mult
258 vizualizari 11 May 2026 13:44 Un brezean de 30 ani a fost reținut de polițiști după ce a fost depistat la volan băut și fără permis

Un brezean de 30 ani a fost reținut de polițiști după ce a fost depistat la volan băut și fără permis

Într-una dintre nopțile de la finalul săptămânii trecute, polițiștii din Breaza au oprit pentru control un autoturism pe o stradă din localitate.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV