Ajuns la a XIII-a ediție, Festivalul Dulceții de la Brebu va avea loc week-end-ul viitor, pe 26 și 27 august, pe platoul din fața Primăriei comunei Brebu. De altfel, evenimentul este organizat de Primăria și Consiliul Local Brebu.
La fel ca și la edițiile anterioare ale acestui festival, gospodinele din Brebu și nu numai sunt invitate să prezinte oaspeților dulcețuri fine și inedite, siropuri naturale și multe alte răsfățuri culinare. De asemenea, vor fi prezente la festival firme, dar și producători individuali, care vă vor oferi dulcețuri clasice, dar și combinații despre care poate nici nu credeam că sunt posibile: măsline cu portocale, castraveți cu ananas, kiwi cu smochine, dovlecel caramelizat cu nucă și coniac sau mere cu țelină, ca să vă dăm doar câteva exemple din surprizele anilor precedenți. Iar pe lângă dulcețuri veți mai găsi siropuri, șerbeturi, vinuri, fructe, miere și diverse produse apicole, dar și prăjituri de casă, absolut delicioase, realizate de gospodine pentru vizitatorii de la festival.

"Poveste de iarnă" este denumirea evenimentului pe care administrația locală îl va organiza în perioada sărbătorilor de iarnă, prin intermediul Casei de Cultură "Geo Bogza" și a Clubului Sportiv Câmpina.

Vineri, la ceas de seară, Librăria Elstar Câmpina a găzduit o nouă ediție a Seratelor Culturale Elstar, un eveniment care a reunit iubitori de literatură și prieteni ai cărții într-o atmosferă caldă și rafinată.

"De Crăciun venim acasă!" este un spectacol de colinde organizat în scop caritabil, pentru sprijinirea Centrului de Îngrijire și Asistență pentru Persoanele Adulte cu Dizabilități Sindrom Down din Câmpina.

Vineri, 21 noiembrie 2025, de la ora 17.30, va avea loc o nouă ediție a Seratelor Culturale Elstar, o ediție în cadrul căreia vor fi lansate două volume ale unui singur autor – Valeriu Valegvi.