O echipă de muncitori lucrează, în aceste zile, pe pasajul suprateran de la ieșirea din Câmpina în DN1, unde șablează (curăță) și apoi vor vopsi balustrada metalică. O balustradă plină de rugină, fiind prima dată când este curățată de la inaugurarea pasajului, în 2011, până în prezent.
Lucrările sunt realizate de societatea Sofexpert Project SRL din Șirna și costă aproximativ 63.000 lei fără TVA. Finanțarea este asigurată de la bugetul local, din banii destinați diverselor lucrări de reparații și întreținere a domeniului public, după cum a precizat viceprimarul Adrian Pițigoi. Lucrarea este coordonată de ADPP.
Luni seara, la ora 21.43, ISU Prahova a emis un mesaj RO-ALERT privind prezența unui urs în comuna Cornu.
Luni spre lăsarea serii, la Zorile, imediat după podul rutier peste râul Doftana spre comuna Telega, a avut loc un accident rutier.
În ultimele 72 de ore, pompierii militari din județul Prahova au acționat în 143 de misiuni specifice zonei de competență, dintre care 35 au fost intervenții în situații de urgență, 107 urgențe medicale și o acțiune de îndrumare și control.
Polițiștii prahoveni au avut de-a lungul perioadei 11-13 iulie mai multe acțiuni menite să contribuie la îmbunătățirea climatului de siguranță.