Încă din vara anului 2019 vă anunțam că Lidl România a achiziționat o parte din parcarea fostului complex comercial Fibec și că se intenționează construirea aici a unui nou magazin Lidl.
În cursul anului 2023, Primăria municipiului Câmpina a emis autorizația de construire, iar de câteva zile, lucrările au început efectiv. Locul a fost închis, tot felul de utilaje lucrează aproape toată ziua, iar ritmul de lucru pare a fi unul de natură a duce în numai câteva luni la deschiderea celui de-al doilea magazin Lidl.
Această companie mai are un magazin în Câmpina, în zona Kaufland, din anul 2016.

Pe fondul avertizării meteorologice de Cod Roșu, valabilă în intervalul 29 iunie, ora 10.00 – 1 iulie, ora 10.00, care anunță temperaturi extreme și disconfort termic deosebit de accentuat, Primăria Câmpina a amenajat, în zona centrală a municipiului, un punct de prim ajutor.

Sunt șapte ani și patru luni de la semnarea contractului de finanțare pentru proiectul privind eficientizarea energetică a Spitalului Municipal Câmpina. După șapte ani și patru luni, proiectul nu este finalizat!

În noaptea de sâmbătă spre duminică, în jurul orei 1.15, pe DN1B, în Prahova, a avut loc un accident rutier mortal.

În zona blocului E3 de pe Strada Erupției din Câmpina au fost sesizate / măsurate emanații de gaze din zona parcării, măsurători efectuate cu autolaboratorul mobil al SC Distrigaz Sud Rețele.