În toamna anului 2022 începea primul dintre cele trei blocuri sociale realizate la Câmpina, prin asocierea cu GAL, finanțarea fiind asigurată din fonduri europene. În cele trei blocuri sunt 30 spații locative, pentru care s-au depus 81 dosare.
Primăria municipiului Câmpina și CLLD Câmpina (Community Led Local Development) au dat publicității lista preliminară de atribuire a locuințelor din cele trei blocuri.
După cum spuneam, s-au depus 81 dosare, dintre care doar 54 au intrat efectiv în ”luptă”, ceilalți doritori retrăgându-se sau fiind declarați neeligibili din diverse motive.
Cel mai mare punctaj a fost de 96, în vreme ce ultimii care beneficiază de locuințe au adunat 66 puncte, punctaj realizat de cinci familii, între care departajarea s-a făcut cu ajutorul criteriului suplimentar al numărului de copii.
Blocurile sunt destinate persoanelor care trăiesc în locuințe amenințate de alunecări de teren sau adăposturi improvizate ori locuințe supraaglomerate. Sunt trei blocuri situate pe străzile Petrolistului și Năsăud, care au costat peste 15 milioane lei.

Guvernul României a aprobat, într-o ședință extraordinară desfășurată luni seară, alocarea sumei de 32 milioane lei de la Fondul de Rezervă Bugetară pentru județul Prahova. Suma este destinată asigurării unor surse alternative de apă la Barajul Paltinu.

Pe Strada Zorilor din cartierul Turnătoriei se lucrează la refacerea parcării.

Un cititor CâmpinaTV.ro ne-a transmis aceste imagini surprinse pe Strada În Luncă din cartierul Slobozia.

Conducătorii auto care ajung în zona podului rutier peste râul Prahova, dintre Câmpina și Poiana Câmpina, au surpriza să vadă că circulația este restricționată.