Societatea Floricon Salub și Primăria Câmpina anunță că sămbătă, 7 decembrie 2019, la nivelul municipiului are loc o nouă campanie de colectare a deșeurilor de echipamente electrice și electronice (televizoare, frigidere, mașini de spălat, monitoare, unități de calculatoare, imprimante, aparate radio, aspiratoare etc). Campania se va desfășura în intervalul orar 9.00-12.00.
Astfel, cine dorește să predea echipamente electronice nefuncționale sau depășite tehnic le poate aduce la sediul Floricon Salub (Strada Oborului, nr.6), iar pentru echipamentele mai mari se poate solicita ridicarea acestora de către operatorul de salubritate, la numărul de telefon 0728.256.899. Solicitările se vor face anterior datei programate, de luni până vineri, între orele 8.00-14.00. Persoanele care participă la această campanie și predau echipamentele vechi vor putea câștiga, prin tragere la sorți, un aparat electrocasnic nou.
Tot sâmbătă, 7 decembrie 2019, Floricon Salub va colecta de la populație deșeuri voluminoase și deșeuri din construcții, pe bază de comandă telefonică la numerele 0728.256.899 sau 0244.375.151 - interior 17. Solicitările se vor face în zilele anterioare datei colectării, în intervalul orar 8.00-14.00. În cadrul acestei acțiuni se vor colecta următoarele tipuri de deșeuri: mobilier (canapele, fotolii, mese, scaune), saltele, covoare, precum și deșeuri de materiale de construcții și amenajări (moloz, obiecte sanitare).

Școala de șoferi GPS Auto Câmpina consideră că performanța merită răsplătită.

Asistent medical generalist și asistent medical de farmacie sunt cursurile acreditate pe care le derulează Școala Postliceală „Louis Pasteur" Câmpina.

O lecție reușită este aceea în care copiii învață jucându-se, iar progresul lor este vizibil la fiecare pas. Preșcolarii grupei mari „Gărgărițele”, coordonați de profesor Elena Secară, au fost joi, 4 iunie, protagoniștii unei lecții demonstrative de succes, concepută ca o punte educațională spre clasa pregătitoare.

Mai rar ne este dat să vedem un asemenea eveniment cum a fost cel organizat la Provița de Sus de Ziua Copiilor. Curtea Bisericii "Adormirea Maicii Domnului" s-a umplut de veselie, de joacă, de culoare și entuziam.