În această după-amiază, în Câmpina È™i localitățile din jur a plouat torenÈ›ial mai bine de o oră, iar în unele zone a fost È™i grindină de mici dimensiuni. Din cauza cantității mari de precipitaÈ›ii, spălătoria Spitalului Municipal, aflată la subsolul unității, a fost inundată. Pompierii militari au intervenit cu motopompele pentru evacuarea apei.
Potrivit informaÈ›iilor furnizate de purtătorul de cuvânt al ISU Prahova, Raluca Vasiloae, a fost inundată o suprafață de aproximativ 30 mp din subsol, apa având o adâncime de 40 cm. Tot la Câmpina, în Cartierul Voila, pompierii au intervenit la degajarea unui copac prăbuÈ™it pe carosabil din cauza furtunii.
33 de localități din judeÈ›ul Prahova s-au aflat, în această după-amiază, sub incidenÈ›a unui cod galben de ploi torenÈ›iale È™i vânt puternic.

IniÈ›iativa administraÈ›iei locale de a organiza o zi a porÈ›ilor deschise la creÈ™a din cartierul Voila s-a bucurat de succes, mulÈ›i câmpineni venind să vadă, practic, cea mai nouă realizare a administraÈ›iei câmpinene. E drept, investiÈ›ia aparÈ›ine Ministerului Dezvoltării, prin CNI.

Au trecut aproape 14 luni de la deterioarea pasarelei pietonale peste DN1 de la BăneÈ™ti până când, într-un final, CNAIR să monteze noua pasarelă.

Pe DN1B, pe raza localității Ceptura, a avut loc un grav accident rutier între un autotren încărcat cu paleÈ›i È™i un autoturism.

Ca urmare a activităților operative È™i de cercetare penală desfășurate cu promptitudine de poliÈ›iÈ™tii din cadrul PoliÈ›iei Municipiului Câmpina, sub coordonarea procurorului de caz, a fost documentată activitatea infracÈ›ională a unui tânăr în vârstă de 22 ani, cercetat pentru săvârÈ™irea infracÈ›iunilor de evadare È™i distrugere.