Primăria Câmpina va schimba stațiile de transport public din municipiu. Nu este vorba despre locația acestora, să nu se înțeleagă greșit, ci despre schimbarea aspectului lor. Actualele stații arată jalnic, o știm cu toții. Și este un subiect despre care noi am scris de mai multe ori în ultima vreme.
La ultima rectificare a bugetului municipiului, aprobată de Consiliul Local în ședința de săptămâna trecută, s-a stabilit alocarea a 210.000 lei pentru modernizarea stațiilor. Primăria a demarat deja procedura de achiziție publică pentru cumpărarea și montarea primelor două stații (pe B.P. Hasdeu, aproape de intersecția cu Calea Doftanei) și la Penny Market (vis-a-vis de fostul cinematograf). Noile stații vor fi confecționate din lemn uscat ecarisat, tratat antiseptic și ignifug, acoperit cu Sadolin brun-roșcat și două straturi de lac. Acoperișul va fi confecționat din ardezie de culoare brună. Fiecare stație va avea încorporat câte un chioșc. Valoarea estimată totală a acestei achiziții este de 25.000 lei fără TVA (pentru primele două stații).
Primăria municipiului Câmpina a încheiat de curând un contract cu o firmă specializată în alpinism utilitar, scopul fiind acela de a tăia copaci care reprezintă un pericol major pentru populație, dar și pentru bunurile materiale.
Dacă mergeți pe străzile din Câmpina și vedeți luminile aprinse la stâlpii de iluminat public, nu trebuie să vă faceți griji... Nu s-a dereglat programul, ci se efectuează reparații la rețeaua de iluminat public.
Ceea ce puțini credeau s-au întâmplat astăzi, vineri, 18 iulie - Băile Minerale Telega s-au redeschis publicului.
Pe DN1, pe raza comunei Cornu, în apropiere de Câmpina, a avut loc un accident rutier grav.