CONTACT
https://www.matosimobiliare.ro/
https://sanconfind.ro/
https://floricon.ro/
https://www.soceram.ro/

Veste proastă pentru câmpineni. Cel mai probabil, Calea Doftanei nu va fi asfaltată nici anul acesta, deși s-au alocat bani

- Actualitate -

Veste proastă pentru câmpineni. Cel mai probabil, Calea Doftanei nu va fi asfaltată nici anul acesta, deși s-au alocat bani

Reabilitarea Căii Doftana a fost inclusă pe lista investițiilor încă de la începutul anului. Suma alocată - 2 milioane lei, administrația locală stabilind că, în funcție de devizul general al proiectului, să se aloce mai mulți bani printr-o rectificare bugetară ulterioară. Din păcate, suntem la jumătatea anului și nici măcar proiectul nu este gata.

Proiectul privind modernizarea străzii Calea Doftanei trebuia refăcut astfel încât să prevadă doar fundație și primul strat de binder, urmând ca stratul final de asfalt să fie turnat după introducerea canalizării de către HidroPrahova. Numai că, după refacerea proiectului, s-a constatat faptul că proiectantul a omis gurile de scurgere a apei, asta în condițiile în care Calea Doftanei este o stradă mare și dificilă, având inclusiv zone unde s-ar putea produce inundații în cazul unor cantități mari de precipitații. Potrivit unor surse din Primăria Câmpina, acum trebuie refăcut și noul proiect, lucru care nu se știe cât va dura. Abia apoi va putea fi organizată licitația pentru executarea lucrărilor. Procedurile de achiziție publică sunt și ele de durată, după licitație trebuie să treacă și termenul pentru eventuale contestații, apoi poate fi semnat contractul cu firma câștigătoare și ar putea începe lucrarea. O lucrare care nu va fi terminată într-o lună-două și care nici nu poate fi începută și apoi lăsată baltă pentru că... vine iarna.

Mai există o problemă în cazul Căii Doftana, ca și la Strada Bobâlna, inclusă și ea pe lista asfaltărilor în acest an. Aceste străzi sunt, încă, grevate de sarcini, adică amplasamentul a fost preluat de HidroPrahova pentru introducerea canalizării, în proiectul acela mare, cu fonduri europene, sistat la Câmpina după ce Cast a reziliat contractul cu Hidro. Iar administrația locală încă nu a rezolvat această problemă cu HidroPrahova, adică preluarea amplasamentelor pentru executarea lucrărilor de asfaltare. O întreagă nebunie, a cărei urmare este una tristă pentru cetățeni.


16 Jun 2017 10:38 7690 vizualizari


Comentarii






  • 18.06.2017 13:39 Rotaru Ion Cine e tampit sa isi asume raspunderea?vin vremuri grele ,asa ca smecheriile ieftine cu uitatul gurilor de scurgere e doar motiv de intarziere.Edilul sef e ocupat cu pregatirea apararii ,se apropie si finalul si conform unui proverb,incet, incet,se face otet. Si ce atata drama, doar sunt 6 servisuri auto in oras .
940 vizualizari 22 Mar 2026 18:40 Incendiu la Valea Doftanei. Pompierii au intervenit cu forțe sporite pentru a împiedica extinderea focului

Incendiu la Valea Doftanei. Pompierii au intervenit cu forțe sporite pentru a împiedica extinderea focului

Duminică după-amiază, pompierii militari prahoveni au fost solicitați să intervină pentru localizarea și lichidarea unui incendiu izbucnit la o locuință din comuna Valea Doftanei, sat Teșila.

citeste mai mult
570 vizualizari 22 Mar 2026 12:51 Echipa de robotică de la CNNG Câmpina are nevoie de sprijin financiar pentru participarea la European Premier Event din Olanda

Echipa de robotică de la CNNG Câmpina are nevoie de sprijin financiar pentru participarea la European Premier Event din Olanda

Echipa de robotică UNDEFINED, de la Colegiul Național "Nicolae Grigorescu" din Câmpina, caută sponsori pentru a putea reprezenta România la European Premier Event, competiție care va avea loc la Eindhoven, în Olanda, în perioada 16-20 iunie 2026.

citeste mai mult
984 vizualizari 21 Mar 2026 14:34 Mulți câmpineni au fost la Ziua Porților Deschise la creșa din cartierul Voila

Mulți câmpineni au fost la Ziua Porților Deschise la creșa din cartierul Voila

Inițiativa administrației locale de a organiza o zi a porților deschise la creșa din cartierul Voila s-a bucurat de succes, mulți câmpineni venind să vadă, practic, cea mai nouă realizare a administrației câmpinene. E drept, investiția aparține Ministerului Dezvoltării, prin CNI.

citeste mai mult
910 vizualizari 21 Mar 2026 10:50 În sfârșit, a fost montată pasarela peste DN1, de la Bănești. Încă nu poate fi folosită

În sfârșit, a fost montată pasarela peste DN1, de la Bănești. Încă nu poate fi folosită

Au trecut aproape 14 luni de la deterioarea pasarelei pietonale peste DN1 de la Bănești până când, într-un final, CNAIR să monteze noua pasarelă.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV