CONTACT
https://www.matosimobiliare.ro/
https://sanconfind.ro/
https://floricon.ro/
https://www.soceram.ro/

O lege din 1994 nu permite Primăriei Câmpina, în 2025, să facă un audit extern

- Actualitate -

O lege din 1994 nu permite Primăriei Câmpina, în 2025, să facă un audit extern

Încă de la începutul acestui mandat, primarul Irina Nistor și-a manifestat interesul pentru realizarea unui audit la nivelul întregii administrații pentru a se ști de la ce se pleacă.

În condițiile în care de la bugetul local al municipiului Câmpina părea imposibilă realizarea unui astfel de audit, Asociația Câmpina Curată s-a oferit să sponsorizeze cu suma de 300.000 lei administrația locală pentru realizarea auditului.
Într-o declarație de presă susținută miercuri, 12 martie, pe care o puteți urmări integral în materialul video, primarul Irina Nistor a anunțat: ”Direcția Finanțelor Publice ne-a transmis un răspuns la o solicitare de clarificare din partea noastră în care ni se spune că Primăria Câmpina nu poate folosit fonduri din sponsorizări pentru realizarea unui audit, invocându-se Legea 32/1994 privind regimul sponsorizărilor. Mulțumim Asociației Câmpina Curată pentru intenție și disponibilitate, dar, din păcate, deși cu toții ne doream acest lucru, nu vom putea realiza auditul extern. Am solicitat Curții de Conturi să vină să facă un audit și așteptăm răspunsul lor”.
Bizareria legislativă este că Primăria Câmpina nu ar fi putut face un astfel de audit nici din fonduri proprii, pentru că aceeași lege din 1994 nu permite acest lucru în localitățile unde există posturi de auditori în organigrama Primăriei. La Câmpina în organigramă sunt două posturi de auditor, dar niciunul nu este ocupat. Cei doi angajați de la Compartimentul Audit au părăsit Primăria anul trecut, iar posturile sunt vacante.
Singura nădejde a administrației câmpinene a rămas Curtea de Conturi.

Citește cele mai noi știri locale publicate pe Câmpinatv.ro! Te invităm să devii membru al grupului nostru de Facebook - Câmpinatv și grupului de Whatsapp (0733.388.425).
Fii parte a comunității Câmpinatv.ro!


12 Mar 2025 18:06 3265 vizualizari


Comentarii






452 vizualizari 15 Mar 2026 10:38 Biserica din Puchenii Moșneni a luat foc. S-au autoevacuat 120 persoane. Biserica este monument istoric. Trafic îngreunat pe DN1

Biserica din Puchenii Moșneni a luat foc. S-au autoevacuat 120 persoane. Biserica este monument istoric. Trafic îngreunat pe DN1

În această dimineață în satul Puchenii Moșneni, din comuna Puchenii Mari, din sudul județului Prahova, la biserică a izbucnit un incendiu.

citeste mai mult
499 vizualizari 14 Mar 2026 12:19 Consiliul Local a aprobat participarea Câmpinei la proiectul ”Prahova – destinație turistică inteligentă”, în valoare de peste 3,3 milioane lei

Consiliul Local a aprobat participarea Câmpinei la proiectul ”Prahova – destinație turistică inteligentă”, în valoare de peste 3,3 milioane lei

Într–o ședință de îndată, care a avut loc vineri, 13 martie, Consiliul Local Câmpina a aprobat participarea la proiectul ”Prahova – destinație turistică inteligentă”, un proiect cu o valoare maximă de 3.309.215 lei.

citeste mai mult
884 vizualizari 13 Mar 2026 17:47 Peste 50 sancțiuni aplicate de polițiștii prahoveni într–o acțiune în stațiile și trenurile de călători

Peste 50 sancțiuni aplicate de polițiștii prahoveni într–o acțiune în stațiile și trenurile de călători

Polițiștii din cadrul Serviciului Județean de Poliție Transporturi Prahova, împreună cu polițiști din cadrul Poliției Municipiului Ploiești – Secția nr. 4 Poliție, ai Poliției Stațiunii Sinaia și jandarmi din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Prahova, au desfășurat acțiuni pentru prevenirea și combaterea furturilor din buzunare, din bagaje, precum și a furturilor de bunuri de la călători.

citeste mai mult
810 vizualizari 12 Mar 2026 18:09 Acțiune de amploare a polițiștilor la Câmpina și în localitățile limitrofe

Acțiune de amploare a polițiștilor la Câmpina și în localitățile limitrofe

Polițiștii câmpineni, cu sprijinul structurilor specializate din cadrul Serviciului pentru Imigrări Prahova și al Inspectoratului de Poliție Județean Prahova, au desfășurat joi, 12 martie, o acțiune amplă pe raza municipiului Câmpina și a localităților arondate în sistem metropolitan.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV