În condițiile în care autoritățile din Câmpina au renunțat la Festivalul de teatru ”Mircea Albulescu”, trupa care poartă numele marelui actor a rămas singura care să amintească de personalitatea lui Mircea Albulescu, care a fost încântat ca numele său să fie purtat de această trupă.
Trupa de teatru ”Mircea Albulescu” Câmpina participă în aceste zile, la Focșani, la Festivalul ”Ora de teatru”. Festivalul are loc în perioada 28 august - 1 septembrie, în diverse locații din orașul de pe malurile Milcovului.
Trupa câmpineană va intra în festival joi, 29 august, de la ora 10.35, cu creația colectivă ”Solas”, spectacolul urmând a avea loc pe scena Teatrului Municiapl ”Mr. Gh. Pastia”, din Focșani. ”Solas” este o explorare emoționantă și oportună a legăturii umane într-o lume din ce în ce mai deconectată. Această piesă originală pătrunde adânc în viețile locuitorilor unui orășel, fiecare luptându-se cu propriile poveri și nesiguranțe, dar neștiind de puterea transformatoare a sprijinului și încrederii reciproce. Trupa câmpineană revine la Focșani, la acest festival, după o pauză de șase ani. Această trupă de teatru din Câmpina este formată din elevi de liceu și își desfăoară activitatea la și sub tutela Casei de Cultură ”Geo Bogza” Câmpina.

HidroPrahova a transmis un comunicat privind apa tulbure livrată populației din municipiul Câmpina în unele zone și absența acesteia în alte zone.

Pe parcursul întregii zile de vineri au fost probleme în alimentarea cu apă a municipiului Câmpina.

Tribunalul Prahova a respins contestația lui Adrian Stoican, președintele Clubului Sportiv Câmpina, privind măsura arestului preventiv.

Pe Bulevardul Nicolae Bălcescu din Câmpina, în cursul dimineții de vineri, 5 iunie, imediat după ora 10.00, a avut loc o intervenție a pompierilor militari de la Detașamentul din Câmpina.