Unirea Principatelor Române, act istoric înfăptuit la 24 Ianuarie 1859, a fost sărbătorită la Câmpina de membri ai Asociației "Cultul Eroilor - Regina Maria" împreună cu elevi de la Liceul Tehnologic "Constantin Istrati" și de la Școala Gimnazială Centrală. Acțiunile organizate în cinstea Micii Uniri - care a reprezentat primul pas pe calea înfăptuirii statului național unitar român - au avut loc joi, 23 ianuarie 2020. Președintele Filialei Câmpina a Asociației ”Cultul Eroilor - Regina Maria” - col(r) Marian Dulă și lt.col.(r) Gheorghe Nedelcu au mers în cele două instituții de învățământ pentru a le vorbi copiilor despre semnificația unirii de la 24 ianuarie 1859.
La Școala Gimnazială Centrală, evenimentul s-a desfășurat în amfiteatrul instituției, fiind prezenți elevi de la diferite clase. Lt.col.(r) Gheorghe Nedelcu a prezentat un material despre importanța Micii Uniri în istoria poporului român, iar col(r) Marian Dulă a evocat personalitatea domnitorului Alexandru Ioan Cuza. Apoi, elevii clasei a VI-a A au prezentat un fragment din sceneta "Moș Ioan Roată și Unirea", iar la final, copiii de la clasa I A și cei de la a VI-a A (actuala și fosta clasă ale învățătoarei Rodica Zăvoianu) au dansat Hora Unirii. (video)

Lucrările încep pe primul tronson, cel cuprins între intersecția cu Bulevardul Nicolae Bălcescu și intersecția cu Strada Industriilor și sunt executate de societatea SORCHIV GAZ din Breaza.

Poliția Locală Câmpina continuă acțiunile de identificare și eliberare a domeniului public de autovehiculele abandonate sau fără stăpân, în conformitate cu prevederile legale în vigoare.

În urma apariției articolului nostru "Hidro Prahova, parcă era gata primul tronson al Străzii Orizontului! Nu așa a fost informat președintele CJ Prahova la întâlnirea de duminică?", publicat astăzi, la prânz, societatea vizată a reacționat extrem de rapid și ne-a trasnmis un punct de vedere pe care îl publicăm integral.

Scoasă la vânzare de OMV Petrom de mai mult timp, clădirea de pe Strada Plevnei, la intersecția cu Strada Ardealului, și-a găsit un nou proprietar - Adamant International School, o școală creștină privată din Câmpina.